آزمایشات خون بدنسازی: به حداکثر رساندن فواید و به حداقل رساندن عوارض جانبی 

آزمایشات خون بدنسازی: به حداکثر رساندن فواید و به حداقل رساندن عوارض جانبی 

آزمایشات خون بدنسازی بدنسازی ورزشی است که نیاز به تلاش و فداکاری زیادی دارد، به خصوص زمانی که صحبت از به حداکثر رساندن فواید و به حداقل رساندن عوارض جانبی تستوسترون و استروئیدهای آندروژنی آنابولیک (AAS) باشد.

آزمایشات خون بدنسازی با ورزش و رژیم غذایی مناسب، بدنسازان می توانند به افزایش عضلات، کاهش چربی و قدرت مناسب دست یابند.

با این حال، هزینه آزمایش مکمل بدنسازی نظارت بر سلامت فرد از طریق تست‌ها و پانل‌های آزمایشگاهی که با دقت انتخاب شده‌اند، مهم است، به‌ویژه در صورت وجود موانعی برای مراقبت ناشی از انگ و قضاوت پزشکان.

برای خرید کمی لومینسانس و تجهیزات آزمایشگاه‌تان با متخصصان پادتن گستر تماس بگیرید. برای دیدن و خرید کیت الایزا می توانید به صفحه فروشگاه مربوطه مراجعه کنید

در این مقاله به اهمیت کاهش آسیب می پردازیم و 14 تست و پنل آزمایشگاهی ضروری را برای بدنسازان برای حفظ سلامتی مناسب و در عین حال بهبود ترکیب بدن و قدرت فهرست می کنیم.

آزمایشات خون بدنسازی که از تستوسترون و استروئیدهای آندروژنی آنابولیک (AAS) استفاده می‌کنند، باید در مورد به حداکثر رساندن فواید و به حداقل رساندن عوارض تاثیر ورزش بر آزمایش خون جانبی کوتاه‌مدت و بلندمدت هوشمندانه عمل کنند و در عین حال به طور مؤثر ورزش و غذا بخورند تا عضله‌سازی خوب، کاهش چربی و کیفیت زندگی را به دست آورند.

این به آنها اجازه می دهد تا از تستوسترون و AAS استفاده کنند. کاهش آسیب بسیار مهم است، به ویژه هنگامی که موانعی برای مراقبت وجود دارد، مانند موانعی که ناشی از انگ و انتقاد متخصصان پزشکی است.

تست های بدنساز:

در زیر لیستی از 14 تست و پنل آزمایشگاهی با دقت انتخاب شده است که برای حفظ سلامتی و در عین حال تقویت ترکیب بدن و قدرت بدن حیاتی هستند:

آزمایشات خون بدنسازی

شمارش کامل خون (CBC)

آزمایشات خون بدنسازی اجزای خون شما که توسط پنل آزمایش شمارش کامل خون (CBC) اندازه‌گیری می‌شوند به شرح زیر است: گلبول‌های قرمز که وظیفه انتقال اکسیژن را بر عهده دارند. گلبول های سفید خون که مسئول مبارزه با عفونت هستند.

هموگلوبین، پروتئین موجود در گلبول های قرمز خون است که اکسیژن را حمل می کند. هماتوکریت، که نسبت گلبول های قرمز به جزء مایع در خون شما است (که با ضخامت خون مرتبط است). و پلاکت ها که به فرآیند لخته شدن خون کمک می کنند.

همه آندروژن ها، از جمله تستوسترون و استروئیدهای آندروژنی آنابولیک (AAS)، توانایی افزایش تعداد گلبول های قرمز و نسبت آنها در خون (هماتوکریت) را دارند، در نتیجه ضخامت خون را افزایش می دهند (پلی سیتمی).

سطح هماتوکریت بالا با افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا و سردرد همراه است. این پانل مهم است زیرا تعیین می کند که چه زمانی به هماتوکریت 53 رسیده اید، که نشان می دهد یا باید خون اهدا کنید یا تحت فلبوتومی درمانی قرار بگیرید.

پادتن گستر ارائه دهنده انواع کیت های الایزا، کمی لومینسانس، کیت های ویتامین D3 و کیت های گاما از معتبرترین کیت ها و در کوتاه ترین زمان میباشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با متخصصان ما تماس بگیرید

تست های موجود در پنل CBC:

تعداد گلبول های سفید خون (شمار ​​WBC یا لکوسیت)

تعداد دیفرانسیل WBC

شمارش گلبول های قرمز (تعداد RBC یا گلبول های قرمز)

هماتوکریت (Hct)

هموگلوبین (Hbg)

میانگین حجم جسمی (MCV)

میانگین هموگلوبین سلولی (MCH)

میانگین غلظت هموگلوبین سلولی (MCHC)

عرض توزیع گلبول قرمز (RDW)

شمارش پلاکت

میانگین حجم پلاکت (MPV)

نمایه متابولیک کامل (CMP)

پانل جامع متابولیک که اغلب به عنوان پانل CMP شناخته می شود، یک ابزار غربالگری پزشکی است که از 14 آزمایش خون تشکیل شده و برای ارزیابی سلامت عمومی افراد استفاده می شود.

کیت های ویتامین D3

پنل آزمایش خون CMP تعادل مایعات و الکترولیت ها و همچنین سطوح گلوکز، عملکرد کلیه و کبد و سطوح الکترولیت را تجزیه و تحلیل می کند. روزه گرفتن واجب است.

 تست ها شامل:

گلوکز

سدیم

پتاسیم

کلرید

دی اکسید کربن

 کلسیم

 پروتئین

آلبومین

آلانین ترانس آمیناز (ALT)

آسپارتات ترانس آمیناز (AST)

بیلی روبین

آلکالین فسفاتاز (ALP)

نیتروژن اوره خون (BUN)

 کراتینین

eGFR

پنل تست لیپید

آزمایشات خون بدنسازی این پنل از LDL که به «کلسترول بد» معروف است، HDL که به «کلسترول خوب» معروف است و تری گلیسیرید (اسیدهای چرب محلول در خون) تشکیل شده است.

دوز بالاتر T یا AAS ممکن است باعث افزایش کلسترول LDL شود در حالی که باعث کاهش کلسترول HDL و تری گلیسیرید می شود. کاهش قابل توجه HDL به طور بالقوه می تواند منجر به مشکلات قلبی عروقی در دراز مدت شود. روزه لازم است

آزمایش کلیه سیستاتین C و EGFR

سیستاتین C روش دقیق تری برای تعیین عملکرد کلیه در افرادی است که توده عضلانی بالاتری دارند. این به این دلیل است که استفاده از کراتینین به عنوان متغیر اولیه می تواند تحت تأثیر عواملی مانند توده عضلانی بالاتر، مصرف پروتئین و مکمل کراتین قرار گیرد.

سیستاتین C روش مطمئن تری است. نرخ فیلتراسیون گلومرولی تخمین زده شده یکی دیگر از پارامترهایی است که ممکن است برای ارزیابی عملکرد کلیه (eGFR) استفاده شود.

سرعت عبور مایع فیلتر شده از کلیه را نرخ فیلتراسیون گلومرولی می گویند.آزمایشات خون بدنسازی نرخ کلیرانس کراتینین، همچنین به عنوان CCRCr یا CrCl شناخته می شود، یک معیار مفید برای تقریب نرخ فیلتراسیون گلومرولی (GFR) است.

حجم پلاسمای خونی است که در واحد زمان از کراتینین پاک می شود. یک eGFR که کمتر از 60 است نشان می دهد که ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد که بر عملکرد کلیه تأثیر بگذارد.

آزمایش کبد GGT

آزمایش خون گاما گلوتامیل ترانس پپتیداز (GGT) به دنبال آنزیم یا پروتئینی به این نام در خون شما می‌گردد. GGT مخفف گاما گلوتامیل ترانس پپتیداز است. GGT در سلول های کبد وجود دارد.

پزشک شما می تواند از این آزمایش برای بررسی آسیب به کبد یا مجاری تخلیه کننده آن استفاده کند. اگر یافته‌های یک آزمایش خون متفاوت، معروف به آلکالین فسفاتاز، غیرطبیعی باشد، این آزمایش همچنین می‌تواند به تمایز بین بیماری‌هایی که بر کبد تأثیر می‌گذارند و بیماری‌هایی که بر استخوان‌ها تأثیر می‌گذارند، کمک کند.

وجود آسیب کبدی ناشی از اختلالاتی مانند هپاتیت، سیروز، تومورها یا سرطان لوزالمعده ممکن است با نتایج آزمایش بالاتر از میانگین نشان داده شود.

ارزش GGT بر خلاف مقادیر دیگر آنزیم های کبدی که در CMP گنجانده شده اند، مانند AST و ALT، تحت تاثیر تمرینات مقاومتی قرار نمی گیرد. در نتیجه، استفاده از GGT روش دقیق تری برای تعیین اینکه آیا یک بدنساز مبتلا به بیماری کبدی است یا خیر.

تستوسترون کل با استفاده از کروماتوگرافی مایع/طیف‌سنجی جرمی و تستوسترون آزاد از طریق اولترافیلتراسیون تعادلی تعیین شد.

با توجه به اینکه سقف تستوسترون تام استاندارد بر اساس سنجش ایمنی 1500 نانوگرم در دسی لیتر است، مردانی که سطح تستوسترون آنها بالا است نمی توانند از این تست استفاده کنند.

تست LC/MS برای تستوسترون دارای حداکثر غلظت مجاز نیست. علاوه بر این، برخی از آزمایشگاه ها تستوسترون رایگان محاسبه شده را به جای تستوسترون مبتنی بر اولترافیلتراسیون تعادلی ارائه می دهند که برای تعیین این مقدار ضروری دقیق تر است.

تست فوق حساس استرادیول (E2).

سطح استرادیول ممکن است با آزمایشی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد بیش از حد تخمین زده شود. این آزمایش از فناوری ایمونواسی استفاده می کند که قادر به تشخیص بین پروتئین واکنشی C (که در التهاب نقش دارد) و استرادیول را ندارد.

از این رو، ترکیب این دو را به عنوان استرادیول تفسیر می کند. این تست فوق حساس استرادیول از فناوری سنجشی به نام کروماتوگرافی مایع/طیف‌سنجی جرمی (LC/MS) استفاده می‌کند که با محدودیت فوق‌الذکر محدود نمی‌شود.

آزمایشات خون بدنسازی علاوه بر این، آنالوگ های DHT مانند اکساندرولون پتانسیل کاهش قابل توجهی سطح استرادیول را دارند که می تواند منجر به درد مفاصل و سایر مشکلات مربوط به کاهش استرادیول شود.

آزمایشات خون بدنسازی توجه داشته باشید که تنها 0.4 درصد از کل تستوسترون در طول فرآیند آروماتیزاسیون به استرادیول تبدیل می شود. بدن این کار را برای خنثی کردن اثر خوب استرادیول روی چربی‌ها انجام می‌دهد، که ناشی از اثر نامطلوب تستوسترون بر لیپیدها است.

وقتی سطح کل تستوسترون شما بالا باشد، سطح استرادیول شما نیز بالا خواهد بود. هنگامی که فرض می کنید که یک مهارکننده آروماتاز ​​مورد نیاز است، باید با احتیاط شدید عمل کنید.

آزمایشات خون بدنسازی برای جزئیات بیشتر، روی پیوندی که می‌گوید تأثیر سطوح بالا و پایین استرادیول بر سلامت مردان کلیک کنید. نحوه تخمین سطح استرادیول با توجه به دوزهای مختلف تستوسترون.

تست پرولاکتین

افزایش سطح پرولاکتین به دلیل ارتباط بین این سطوح و اختلال نعوظ منبع نگرانی بسیاری از بدنسازان است.

تست DHT

مقدار دی هیدروتستوسترون (DHT) که در خون وجود دارد با این آزمایش تعیین می شود. در برخی از مردان، سطوح بیش از حد هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) با آکنه، ریزش مو و التهاب خوش خیم پروستات مرتبط است، در حالی که سطوح پایین این هورمون با سطوح پایین میل جنسی مرتبط است.

تست IGF-1

فاکتور رشد شبه انسولین 1، که بیشتر به عنوان IGF-1 شناخته می شود، برای تعیین میزان هورمون رشد انسانی موجود در خون اندازه گیری می شود. فعالیت های تقویت کننده رشد و متابولیسم گلوکز هر دو تحت تأثیر این هورمون هستند که توسط کبد و سایر بافت ها تولید می شود. کمبود IGF-1 ممکن است از رشد عضله جلوگیری کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید کمی لومینسانس با متخصصان پادتن گستر تماس بگیرید

تست فریتین

آهن از طریق پروتئین فریتین در بدن ذخیره می شود. آهن برای تشکیل گلبول های قرمز خون ضروری است که وظیفه انتقال اکسیژن در سراسر بدن را بر عهده دارند. کم خونی ناشی از کمبود فریتین در خون است. TRT و آنابولیک ها باعث تحریک تولید گلبول های قرمز بیشتر در بدن می شوند (اریتروسیتوز). به دلیل افزایش تولید، ذخایر آهن و سطح فریتین کاهش یافته است.

آزمایشات خون بدنسازی

ثابت شده است که تستوسترون باعث کاهش فریتین می شود. اهدای خون یا انجام فلبوتومی درمانی دو روش رایج برای مردانی است که تحت درمان جایگزینی تستوسترون (TRT) یا استروئیدهای آنابولیک هستند و هماتوکریت بالایی دارند (افزایش ضخامت خون ناشی از TRT یا استروئیدهای آنابولیک) برای کاهش سطح هماتوکریت خود.

آزمایشات خون بدنسازی هر بار که فردی خون اهدا می کند، سطح فریتین او به طور متوسط ​​حدود 30 واحد کاهش می یابد. سطح پایین فریتین می تواند منجر به علائم مختلفی از جمله خستگی، درد عضلانی و سندرم پای بی قرار شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *