آزمایش خون التهاب مزمن  

آزمایش خون التهاب مزمن  

التهاب چیست؟

آزمایش خون التهاب مزمن التهاب نشان دهنده واکنش طبیعی بدن برای درمان زخم ها و اشکال مختلف آسیب است.این یک فرآیند طبیعی و سالم است که به بهبود بافت های آسیب دیده یا از بین بردن مهاجمان خارجی (مانند میکروب ها و ویروس ها) کمک می کند.التهاب چیز خوبی است. بدون آن، زخم ها می توانند در مدت کوتاهی گسترش یافته و کشنده شوند.با این حال، زمانی که التهاب برای مدت طولانی در بدن باقی بماند یا در نواحی بدن که به آن نیاز ندارند رخ دهد، التهاب می‌تواند به یک مشکل تبدیل شود.

التهاب چگونه اتفاق می افتد؟

هنگامی که بدن مهاجمان خارجی را شناسایی می کند، به سرعت جریانی از پروتئین ها و گلبول های سفید را آزاد می کند تا آنها را خنثی کند.این گلبول های سفید خون (همچنین به عنوان فاگوسیت ها شناخته می شوند) مهاجمان (میکروب ها، باکتری ها و ویروس ها) را احاطه کرده و از تکثیر آنها یا آسیب رساندن به بدن جلوگیری می کنند.

این زمانی اتفاق می افتد که فرد تب دارد. دمای بدن به طور قابل توجهی افزایش می یابد زیرا بدن مهاجمان خارجی را شناسایی می کند و سعی می کند آنها را خنثی کند.تب چیز خوبی است و یکی از بهترین پاسخ های التهابی بدن است زیرا از ما در برابر طیف وسیعی از ویروس ها محافظت می کند که می توانند باعث مشکلات جدی سلامتی شوند.

آزمایش خون التهاب مزمن

التهاب حاد و مزمن

التهاب حاد زمانی اتفاق می افتد که فردی گلو درد یا رگ به رگ شدن مچ پا داشته باشد. این نوع التهاب با اثرات موضعی و پاسخ های موقت مشخص می شود.بدن دقیقاً می داند که آسیب کجا رخ داده است و گلبول های سفید خون را برای بهبود بافت های آسیب دیده می فرستد.

علائم التهاب حاد

علائم التهاب حاد بسیار رایج است و به راحتی قابل تشخیص است:

 • سرخی
 • درد
 • تب
 • تورم
 • از دست دادن عملکرد
 • درد خفیف

هنگامی که التهاب حاد رخ می دهد، رگ های خونی منبسط می شوند تا خون بیشتری برای اهداف درمانی به ناحیه آسیب دیده برسد.

برای خرید کمی لومینسانس و تجهیزات آزمایشگاه‌تان با متخصصان پادتن گستر تماس بگیرید. برای دیدن و خرید کیت الایزا می توانید به صفحه فروشگاه مربوطه مراجعه کنید 

بافت آسیب دیده موادی به نام سیتوکین آزاد می کند که به عنوان سیگنال عمل می کند و به بدن دستور می دهد تا مواد مغذی و هورمون های بیشتری را به این ناحیه ارسال کند. این باعث تسریع روند بهبودی و خنثی سازی کامل مهاجمان خارجی می شود.

التهاب مزمن

التهاب مزمن اثراتی بر کل بدن دارد و معمولا در دوره های طولانی اتفاق می افتد. این نوع التهاب پایدار است و با افزایش نشانگرهای التهابی در بدن مشخص می شود.التهاب مزمن می تواند منجر به بیماری های جدی شود، و این یک روند آهسته و پیوسته است که طی سالیان متمادی ایجاد می شود.همانطور که قبلاً ذکر شد، وقتی بدن مهاجمان خارجی را شناسایی می کند، دسته ای از گلبول های سفید را آزاد می کند تا آنها را خنثی کند.با آزمایش خون التهاب مزمن سطح پایین که معمولاً در التهاب مزمن با آن مواجه می‌شویم، بدن معتقد است که مهاجم خارجی یا بیماری برای درمان وجود دارد، در حالی که در واقع وجود ندارد.

گلبول های سفید خون به بافت آسیب دیده درک شده فرستاده می شوند، اما هیچ سلول خارجی برای خنثی کردن ندارند و در نهایت شروع به حمله به سلول ها، بافت ها یا اندام های مجاور می کنند.اگرچه این فرآیند هنوز به طور کامل درک نشده است، اما محققان در تلاشند تا بفهمند چرا فاگوسیت ها به سلول های داخلی سالم حمله می کنند و چگونه این فرآیند منجر به ایجاد بیماری های جدی مانند بیماری قلبی یا سرطان می شود.

التهاب مزمن و بیماری قلبی

آمار آزمایش خون التهاب مزمن نشان می دهد که بیماری قلبی و سکته مغزی با بیماران در تمام سنین ارتباط نزدیکی دارد. برخی از محققان معتقدند زمانی که سلول های التهابی (گلبول های سفید) برای مدت طولانی در رگ های خونی باقی می مانند، به ایجاد پلاک کمک می کنند.پلاک ماده ای است که در داخل رگ های خونی تشکیل می شود. بدن ممکن است آن را به عنوان یک مهاجم خارجی ببیند و به گلبول های سفید خون دستور دهد تا آن را خنثی کنند.

این منجر به تجمع بزرگ فاگوسیت ها در داخل سلول های خونی در اطراف پلاک می شود. هنگامی که تجمع پلاک بیش از حد ضخیم می شود، ممکن است در داخل رگ خونی پاره شود و باعث ایجاد لخته شود که مانع از عبور خون به اندام های حیاتی مانند مغز می شود.این می تواند منجر به بیماری های قلبی عروقی جدی از جمله سکته شود.التهاب مزمن نیز می تواند منجر به سرطان شود. این ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که التهاب سطح پایین می تواند باعث آسیب غیرقابل برگشت DNA شود که توسعه انواع مختلف سرطان را تسهیل می کند.

پادتن گستر ارائه دهنده انواع کیت های الایزا، کمی لومینسانس، کیت های ویتامین D3 و کیت های گاما از معتبرترین کیت ها و در کوتاه ترین زمان میباشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با متخصصان ما تماس بگیرید

چگونه متوجه شویم که آیا فرد دارای التهاب مزمن است یا خیر؟

التهاب مزمن معمولاً علائمی ندارد. اگر آنها وجود داشته باشند، این موارد می توانند:

 • تب
 • زخم های دهان
 • درد شکم و قفسه سینه
 • بثورات
 • خستگی

برخی از علائم التهاب مزمن می تواند چندین ماه یا حتی سال ها ادامه داشته باشد.پزشکان همچنین می توانند به دنبال نشانگرهای التهابی خاص به عنوان بخشی از پانل التهاب باشند تا تشخیص دهند که آیا فرد التهاب سطح پایینی را تجربه می کند یا خیر.به عنوان مثال، سطوح بالای پروتئین C-reactive می تواند نشان دهنده التهاب مزمن در افراد در هر سنی باشد. با یک آزمایش خون ساده قابل اندازه گیری است.نشانگرهای دیگری نیز وجود دارند که می توانند نشان دهنده التهاب باشند و در ادامه این مقاله به تفصیل توضیح داده خواهد شد.

علل التهاب مزمن

حفظ یک سبک زندگی سالم با ورزش فراوان و رژیم غذایی مغذی می تواند شانس ابتلا به التهاب مزمن را کاهش دهد. انجام معاینات منظم سلامت نیز برای جلوگیری از بیماری های خطرناک مهم است.به غیر از رژیم غذایی ناسالم، موارد دیگری نیز وجود دارد که ممکن است باعث التهاب مزمن شود:

علل التهاب مزمن

 •  قرار گرفتن طولانی مدت در معرض محرک ها و آلاینده ها – افرادی که با مواد شیمیایی کار می کنند به طور خاص در معرض خطر ابتلا به التهاب مزمن هستند.
 •  صدمات درمان نشده – زخم ها یا جراحاتی که درمان نشده یا به طور نادرست درمان نشده اند می توانند شدیدتر شده و باعث التهاب مزمن شوند.
 • اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید

همچنین عوامل خاصی وجود دارند که در ایجاد التهاب مزمن نقش دارند مانند:

 •  سیگار کشیدن
 •  نوشیدن بیش از حد الکل
 •  مقابله با مقادیر زیاد استرس روزانه
 •  اضافه وزن یا چاق بودن

اندازه گیری نشانگرهای خون التهابی با استفاده از تست التهاب

پانل التهاب می تواند به اندازه گیری برخی از نشانگرهای خون، از جمله پروتئین واکنشی C، برای تعیین میزان التهاب در بدن کمک کند.چنین آزمایشاتی بر روی نمونه خون ساده ارائه شده توسط بیمار انجام می شود. آنها بسیار دقیق هستند و بینش دقیقی از سلامت کلی فرد ارائه می دهند.

تست التهاب چگونه کار می کند؟

تست نشانگرهای التهابی را می توان به راحتی با استفاده از پنل های تست آنلاین انجام داد. سفارش پنل آنلاین به این معنی است که نیازی نیست از پزشک خود درخواست کنید، چنین آزمایشاتی مستقیماً به مصرف کننده تحویل داده می شود و در همان آزمایشگاه هایی که پزشکان دستور داده اند پردازش می شوند.

در اینجا فرآیند گام به گام است:

 1. شما پانل التهابی خود را به صورت آنلاین سفارش می دهید و یک قرار ملاقات در آزمایشگاه مجاور دریافت می کنید تا برای آزمایش خود خون بگیرید.
 2. هنگامی که نمونه خون خود را ارائه دادید، در آزمایشگاه آزمایش می شود و نتایج طی چند روز کاری به شما تحویل داده می شود.
 3. می توانید نتایج آزمایش را با مقادیر مرجع اندازه گیری کنید و تعیین کنید که آیا نشانگرهای شما در محدوده طبیعی هستند یا خیر
 4. همچنین می توانید بر اساس این نتایج توصیه های مناسب را از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دریافت کنید
 5. برای کاهش سطح التهاب (در صورت لزوم) و پیشگیری از بیماری های جدی مانند لوپوس، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و غیره، شیوه زندگی سالم را تنظیم می کنید.

پانل التهاب چه نشانگرهای خونی را اندازه گیری می کند؟

پانل التهابی برای به دست آوردن بینش های ارزشمند سلامتی بسیار توصیه می شود زیرا می تواند طیف گسترده ای از نشانگرها را برای به دست آوردن نتیجه بسیار دقیق اندازه گیری کند.موادی که توسط پانل التهابی اندازه‌گیری می‌شوند عبارتند از پروتئین واکنش‌گر C، کراتین کیناز، فریتین، هموسیستئین، اسید لاکتیک دهیدروژناز و سرعت رسوب گلبول‌های قرمز.

پروتئین واکنشی C

این ماده که توسط کبد تولید می شود یکی از مهم ترین نشانگرهای التهابی در بدن است. معمولاً نشان دهنده مشکلات قلبی یا آسیب شریانی است.انجمن قلب آمریکا بسته به پروتئین C-reactive گروه های خطر ایجاد کرد و می توان از آنها برای تعیین خطر التهابی یک بیمار خاص استفاده کرد.

به عنوان مثال، سطح CRP (پروتئین واکنشی C) کمتر از 1.0 میلی گرم در لیتر نشان دهنده خطر کم است. سطوح بین 1.0 میلی گرم در لیتر و 3.0 میلی گرم در لیتر نشان دهنده خطر متوسط ​​​​در حالی که سطوح CRP بالاتر از 3.0 نشان دهنده خطر بالا است.شرایط بهداشتی خاصی وجود دارد که می تواند سطوح CRP را در بدن افزایش دهد، مانند بیماری التهابی روده، آپنه خواب، سرطان روده بزرگ و موارد دیگر.

تعیین سطوح دقیق CRP در بدن برای اولویت دادن به درمان برای کسانی که سطوح بالایی دارند، مهم است.

همانطور که قبلا ذکر شد، سطوح بالای CRP ارتباط نزدیکی با بیماری های قلبی دارد. کسانی که بیش از 2.0 میلی گرم در لیتر CRP در جریان خون دارند ممکن است به درمان شدیدتری برای مشکلات قلبی نیاز داشته باشند.

بیمارانی که سطوح بالایی از CRP دارند ممکن است برای درمان بیماری‌های قلبی و همچنین اولویت بالاتر برای جراحی قلب نیاز به پیگیری سریع‌تر پزشک داشته باشند.

سطوح CRP بالاتر از 10 میلی گرم در لیتر نشان دهنده مشکلات جدی تری برای سلامتی است و نیاز به آزمایش بیشتر دارد. چنین التهاب بالایی در بدن می تواند ناشی از عفونت استخوان، لوپوس، بیماری بافت همبند، سرطان یا ذات الریه باشد.

ذکر این نکته ضروری است که سطح CRP ممکن است در زنانی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند بالا باشد. با این حال، سایر نشانگرهای خونی برای عفونت در این مورد دارای مقادیر طبیعی هستند.وجود سطوح بالای CRP در جریان خون ممکن است نشان دهنده خطر قابل توجهی برای بیماری های قلبی عروقی یا خود ایمنی باشد، اما این فقط یک نشانگر زیستی است و تصویر کامل را نشان نمی دهد.

برای تعیین اینکه آیا بیماری قلبی برای بیمار مورد نظر نگران کننده است یا خیر، آزمایشات بیشتری لازم است.

آزمایش سطح CRP از طریق پانل التهاب اولین گام به سوی بینش سلامت بهتر است و به بیماران کمک می کند تا تصمیمات آگاهانه تری بگیرند.اگر نشان داده شود که سطح CRP افزایش یافته است، پزشکان ممکن است تغییر به یک رژیم غذایی مدیترانه ای را تجویز کنند که نشان داده شده است که سطوح CRP را در طول زمان کاهش می دهد.

کراتین کیناز یا کراتین فسفوکیناز

کراتین کیناز (CPK) در بسیاری از بافت ها و اندام های بدن از جمله ماهیچه، مغز و قلب یافت می شود.این آنزیمی است که اگر به مقدار زیاد در جریان خون وجود داشته باشد می تواند نشان دهنده التهاب و زوال بافت ها باشد.

CK فعالیت زیادی در بافت ماهیچه ای دارد و معمولاً در پلاسما، سرم یا ادرار یافت می شود.در طول زوال عضله، CK از سلول های عضلانی خارج شده و وارد جریان خون می شود. این باعث می شود سطح CK خون افزایش یابد و نشان دهنده آسیب عضلانی باشد.سطوح نرمال CK با سن، جنس و عوامل دیگر متفاوت است. اکثر افراد باید سطح CK بین ۲۲ تا ۱۹۸ u/L داشته باشند.مقادیر بالاتر ممکن است نشان دهنده التهاب مزمن باشد و برای تعیین منبع آن نیاز به بررسی بیشتر دارد. همچنین می تواند نشان دهنده آسیب حاد عضلانی باشد.

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که تحلیل رفتن عضلات برای افرادی که به طور منظم ورزش می کنند، به ویژه کسانی که تمرینات مقاومتی سنگین انجام می دهند، طبیعی است.

در طول تمرینات شدید وقتی کسی وزنه های سنگین بلند می کند، بافت های عضلانی در سطح میکروسکوپی آسیب می بینند. به این کاتابولیسم عضلانی می گویند و یک فرآیند کاملاً طبیعی است.

این لحظه ای است که CK از سلول های ماهیچه ای به سطح می آید و وارد جریان خون می شود.بنابراین، سطح بالاتر CK برای افرادی که به طور منظم بالابرنده هستند طبیعی است، اما اگر مقدار CK همچنان بالاتر از 198 u/L باشد، ممکن است نشان دهنده یک مشکل بزرگتر باشد.

قبل از آزمایش سطوح CK، برای بیمار بسیار مهم است که برنامه های تمرینی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد تا از ورود مقادیر بیش از حد CK به جریان خون و مختل شدن نتایج جلوگیری کند.

تست CK برای ارزیابی بیماری های عصبی عضلانی در درجه اول استفاده می شود. این بدان معنی است که آزمایش نشان می دهد که آیا علائمی که فرد تجربه می کند ناشی از ضعف عضلانی یا مشکل عصبی است یا خیر.

آزمایش سطوح CK همچنین می تواند اطلاعات مهمی مانند تمایز بین انواع خاصی از اختلالات عضلانی را ارائه دهد.

سطوح CK بالاتر از 500 u/L می تواند نشان دهنده برخی اختلالات عصبی باشد که نیاز به درمان مناسب دارند. برخی از این بیماری ها عبارتند از بیماری شارکو ماری توث یا آتروفی عضلانی ستون فقرات.

هنگامی که سطح CK بین 3000 واحد در لیتر و 5000 واحد در لیتر باشد، این می تواند نشان دهنده میوپاتی های التهابی باشد. سطوح CK بالاتر از 50000 u/L می تواند نشان دهنده مشکلاتی مانند فروپاشی حاد عضلانی باشد.

فریتین

فریتین یکی دیگر از نشانگرهای زیستی است که توسط پانل التهاب اندازه گیری می شود. این پروتئینی است که آهن را ذخیره می کند و بعداً در صورت لزوم آن را آزاد می کند.

این ماده عمدتاً در سلول های بدن یافت می شود و بیشتر آنها در کبد قرار دارند. سلول های کبدی حاوی فریتین به عنوان سلول های کبدی شناخته می شوند.

فریتین در تولید گلبول های قرمز نقش دارد. هنگامی که فریتین در بدن مورد نیاز باشد، با ترانسفرین ترکیب می‌شود تا به جایی که گلبول‌های قرمز خون باید تولید شود، منتقل می‌شود.

فریتین با آهن متفاوت است. فریتین پروتئینی است که آهن را ذخیره می کند و نقش مهمی در سطح کلی آهن بدن فرد دارد.

آهن برای حمل اکسیژن در سراسر بدن مورد نیاز است. هنگامی که فردی دچار کمبود آهن است، آزمایش سطح فریتین (آهن ذخیره شده) تصویر کامل آهن را نشان می دهد. هنگامی که فردی آهن زیادی در بدن داشته باشد، می توان همین آزمایش را انجام داد.

یک فرد سالم باید به اندازه کافی آهن در گردش و همچنین سطح آهن ذخیره شده (فریتین) داشته باشد.

علائم فریتین پایین:

 • سرگیجه
 • ضعف
 • سردرد
 • خستگی
 • پا درد
 • تحریک پذیری
 • صدای زنگ در گوش

علائم فریتین بالا:

 • درد مفاصل
 • دل درد
 • تپش قلب
 • خستگی

سطح فریتین ممکن است با آسیب به اندام های حیاتی مانند کبد یا طحال افزایش یابد.

آزمایش فریتین نتایج خاصی را ایجاد می کند که با مقادیر مرجع استاندارد مقایسه می شود.

محدوده طبیعی سطوح فریتین خون

سطح نرمال فریتین برای مردان بین 20 تا 500 نانوگرم در میلی لیتر است

 

سطح طبیعی فریتین برای زنان بین 20 تا 200 نانوگرم در میلی لیتر است

 

اگر بیمار دارای سطوح غیر طبیعی فریتین باشد، ممکن است توصیه های بهداشتی مناسبی برای بازگرداندن سطح فریتین به حالت طبیعی دریافت کند.

فریتین پایین 

یکی از شایع ترین دلایل کاهش فریتین کمبود آهن است. این بدان معنی است که فرد آهن کافی از رژیم غذایی خود دریافت نمی کند.در اینجا ذکر این نکته ضروری است که آهن را می توان از مکمل ها نیز دریافت کرد، بنابراین لزوماً نباید فقط به دریافت آن از غذاها متکی بود.

کم خونی همچنین ممکن است یکی از دلایل مهم سطح پایین فریتین باشد. افراد مبتلا به کم خونی گلبول های قرمز کافی برای اتصال آهن ندارند و این وضعیت معمولاً خستگی مفرط و سرگیجه را به عنوان علائم نشان می دهد.

سایر علل سطح پایین فریتین عبارتند از: جذب روده ای، خونریزی داخلی یا خونریزی قاعدگی.برای تشخیص دقیق تر، دانستن سطح دقیق فریتین و آهن در بدن مهم است. به عنوان مثال، افرادی که بیماری های مزمن دارند می توانند سطح آهن پایین اما سطح فریتین طبیعی داشته باشند، در حالی که افراد مبتلا به کم خونی هم سطح آهن و هم فریتین پایینی دارند.

فریتین بالا

ذخیره بیش از حد آهن در بدن نیز چیز خوبی نیست. مقدار بیش از حد آهن در بدن می تواند سطح فریتین را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

این می تواند ناشی از شرایط یا بیماری های مختلف سلامتی مانند:

 • پرکاری تیروئید
 • دیابت نوع 2
 • سرطان خون
 • روماتیسم مفصلی
 • بیماری کبد

سطوح بالای فریتین نیز می تواند ناشی از انواع مختلف سرطان باشد.

افرادی که بیماری های کبدی خاصی دارند ممکن است سطح فریتین را افزایش دهند زیرا فریتین در سلول های کبدی متمرکز است. هنگامی که بافت کبد آسیب می بیند، فریتین شروع به نشت می کند و در جریان خون قابل تشخیص است.

هموسیستئین

هموسیستئین یک آمینو اسید است که معمولاً در خون یافت می شود. با خوردن گوشت سطح آن در جریان خون افزایش می یابد.

سطوح غیر طبیعی هموسیستئین ممکن است نشان دهنده شروع زودرس بیماری قلبی باشد. سطوح بالای هموسیستئین همچنین می تواند فرد را مستعد آسیب اندوتلیال کند.

آسیب اندوتلیال آسیبی است که به پوشش داخلی رگ های خونی وارد می شود. این معمولا در افرادی که بیماری قلبی دارند دیده می شود.

آسیب اندوتلیال می تواند باعث ایجاد پلاک در داخل رگ های خونی شود که می تواند در طولانی مدت باعث سکته شود.

سطح بالای هموسیستئین هیپرهموسیستئینمی نامیده می شود و یک عامل خطر برای مشکلات قلبی مانند بیماری عروق کرونر قلب است.

هیپرهموسیستئینمی همچنین با سایر مشکلات قلبی عروقی مانند لخته شدن خون و حملات قلبی ارتباط نزدیکی دارد.

سطح طبیعی هموسیستئین در خون معمولاً کمتر از 15 میلی مول در لیتر است. سطوح بالاتر مستلزم بررسی بیشتر برای تعیین اینکه آیا خطر قابل توجهی برای بیماری قلبی وجود دارد یا خیر.

سطح بالای هموسیستئین معمولاً با کمبود ویتامین B12 همراه است. این وضعیت در بزرگسالان علائمی را نشان نمی دهد، اما می تواند علائمی را در کودکان نشان دهد، اگرچه این علائم بسیار محتاطانه هستند.

علائم سطح بالای هموسیستئین:

 • خستگی
 • زخم های دهان
 • سرگیجه
 • تغییرات خلق و خوی
 • احساس سوزن سوزن شدن در اندام ها
 • پوست رنگ پریده
 • ضعف

دلایل اصلی افزایش سطح هموسیستئین را می توان به ژنتیک یا بیماری کلیوی مرتبط دانست. مصرف برخی داروها نیز می تواند میزان این آمینو اسیدها را در جریان خون افزایش دهد.هورمون های تیروئید پایین و پسوریازیس نیز می توانند باعث افزایش سطح هموسیستئین شوند.

آزمایش این بیومارکر برای تعیین دقیق تر سطح التهاب در بدن مهم است.

برای مثال، اگر فردی دارای سطوح بالای CRP (پروتئین واکنش‌گر C) و همچنین سطوح هموسیستئین بالا باشد، این می‌تواند نشانه‌ای قوی از یک بیماری قلبی بالقوه در مقطعی در آینده باشد.

مشکلات سلامتی ناشی از سطح بالای هموسیستئین

اگر سطوح هموسیستئین برای مدت طولانی بالا باشد و درمان نشود، می‌تواند منجر به عوارض سلامتی خاصی مانند:

 • ترومبوز – لخته ها در داخل رگ های خونی ایجاد می شوند و بر گردش خون تاثیر می گذارند
 • حمله قلبی
 • بیماری عروق کرونر
 • زوال عقل
 • بیماری آلزایمر
 • پوکی استخوان

رساندن سطح هموسیستئین به مقادیر طبیعی می تواند به روش های مختلفی انجام شود و یکی از محبوب ترین روش ها دریافت روزانه مکمل های ویتامین است.همانطور که قبلا ذکر شد، افزایش سطح هموسیستئین می تواند ناشی از کمبود ویتامین B12 باشد، بنابراین مصرف مکمل ویتامین B12 و خوردن بیشتر غذاهای حاوی ویتامین B12 می تواند هموسیستئین را کاهش دهد.آب پرتقال، لوبیا و سبزیجات سبز سرشار از ویتامین B12 هستند و افراد در هر سنی می توانند روزانه از آنها لذت ببرند.

لاکتیک اسید دهیدروژناز

اسید لاکتیک دهیدروژناز (LDH) آنزیمی است که نقش حیاتی در تولید انرژی بدن دارد.

این آنزیم به تبدیل گلوکز (قند) خون به انرژی کمک می کند که توسط سلول ها برای عملکرد صحیح جذب می شود.

LDH همچنین در بسیاری از سلول ها، بافت ها و اندام ها مانند قلب، کلیه ها، مغز، ماهیچه های اسکلتی، ریه ها و غیره یافت می شود.آزمایش سطوح LDH مهم است زیرا این نشانگر زیستی نشانگر قوی آسیب بافت است. سطوح بالای LDH را می توان در افرادی که دارای کم خونی، سپسیس، التهاب ریه، بیماری کبد، آسیب مزمن عضلانی و غیره هستند مشاهده کرد.

هنگامی که بدن بیماری یا آسیب داخلی را تشخیص می دهد، سطح LDH به شدت افزایش می یابد. اندازه گیری این سطوح به پزشکان کمک می کند تا تشخیص دهند که التهاب حاد است یا مزمن و همچنین تشخیص دقیق تری ارائه دهد.پنج نوع مختلف ایزوآنزیم LDH وجود دارد که در غلظت های مختلف در سراسر بدن پخش می شوند. مثلا:

LDH 1 و LDH 2 را می توان در گلبول های قرمز و قلب یافت

LDH 3 را می توان در پانکراس و ریه ها یافت

LDH 4 و LDH 5 را می توان در ماهیچه های اسکلتی و کبد یافت

افزایش سطوح LDH می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود مانند:

 • سکته مغزی یا حمله قلبی
 • سرطان
 • مشکلات در جریان خون
 • هپاتیت
 • آسیب عضلانی
 • سپسیس
 • آسیب بافتی مزمن

اندازه گیری سطح LDH در بدن برای تشخیص انواع خاصی از التهاب ها و بیماری ها ضروری است.رعایت الزامات خاصی قبل از انجام آزمایش مهم است تا اطمینان حاصل شود که نتایج تا حد امکان دقیق هستند.به عنوان مثال، ویتامین C می تواند سطح LDH را کاهش دهد، بنابراین بیماران باید چند روز قبل از انجام آزمایش، ویتامین C بیش از حد دریافت کنند. از ورزش های سنگین نیز باید اجتناب شود زیرا می تواند سطح LDH را افزایش دهد.

به طور مشابه، الکل می تواند سطح LDH را افزایش دهد، بنابراین از بیماران خواسته می شود چند روز قبل از انجام آزمایش از نوشیدن الکل خودداری کنند.

سطح نرمال LDH برای بزرگسالان 100-190 U/L است. در اینجا ذکر این نکته مهم است که بچه ها ارزش های بسیار بالاتری خواهند داشت و طبیعی است که چنین باشد.

به عنوان مثال، کودکان کوچک تا 2 سال می توانند سطوح LDH بین 180 تا 430 U/L داشته باشند.

سطوح بالای LDH به چه معناست؟

از آنجایی که LDH در بسیاری از سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌های بدن وجود دارد، سطوح بالای LDH نشان‌دهنده التهاب است، اما آزمایش‌های دقیق‌تری برای تعیین دقیق محل وقوع آن لازم است.به عنوان مثال، LDH 4 و LDH 5 نشان دهنده آسیب ماهیچه ها و کبد است، بنابراین بررسی های بیشتر ضروری است. پزشکان ممکن است برای تعیین اینکه آیا التهاب دقیقاً در کبد یا عضله اسکلتی رخ می دهد، یک پانل کامل کبد را درخواست کنند.

سطوح پایین LDH بسیار نادر است و معمولا مضر هستند. اینها ممکن است توسط افرادی ایجاد شود که ویتامین C بیش از حد مصرف می کنند (که سطح LDH را کاهش می دهد) یا افرادی که دارای جهش های ژنتیکی نادر هستند.

سرعت رسوب گلبول قرمز

نرخ رسوب گلبول قرمز (ESR) یکی دیگر از نشانگرهای زیستی است که توسط پانل التهابی آزمایش شده است. این نشان دهنده سرعت رسوب سلول های خون در یک ساعت است.این آزمایش با قرار دادن خون ضد انعقاد در یک لوله عمودی (معروف به Westergren) و انتظار برای نشستن آنها در انتهای گیرنده انجام می شود.

سرعت ریزش خون به پایین به عنوان ESR شناخته می شود و بر حسب میلی متر در ساعت اندازه گیری می شود.سطوح بالا ESR معمولا در افرادی که انواع مختلفی از بیماری ها مانند بیماری خودایمنی، کم خونی، بیماری کلیوی، سرطان و سایر عوارض سلامتی دارند، دیده می شود.به طور مشابه، سطوح پایین ESR همچنین می تواند نشان دهنده بیماری های خاصی مانند هیپر ویسکوزیته خون، پروتئین پایین پلاسما، لوسمی و غیره باشد.

علائم سطوح غیر طبیعی ESR

هنگامی که سطح ESR در جریان خون خارج از محدوده طبیعی باشد، ممکن است بیمار علائم خاصی مانند موارد زیر را تجربه کند:

 • کاهش وزن غیر طبیعی
 • سردرد
 • درد و سفتی مفاصل
 • درد گردن یا شانه
 • اسهال و تب

آزمایش سطوح ESR می تواند در مورد سلامتی بیمار “سرافرازی” مهمی ایجاد کند.با این حال، مهم است که مصرف برخی داروها یا داروها را چند روز قبل از آزمایش قطع کنید تا از تداخل آنها با سطح پایه ESR جلوگیری شود.

به عنوان مثال، بیمار نباید مصرف کند:

 • آندروژن ها و استروژن ها
 • دکستران
 • داروی فشار خون
 • داروهای ضد بارداری خوراکی
 • آسپرین
 • کورتیزون
 • داروهای ضد روان پریشی

آزمایش ESR معمولاً همراه با آزمایش CRP انجام می شود تا نتایج دقیق تری به دست آید. هر دو این تست ها در یک پانل التهاب استاندارد گنجانده شده اند.

رژیم غذایی خود را برای جلوگیری از التهاب مزمن تنظیم کنید

همانطور که قبلا ذکر شد، یک رژیم غذایی مغذی مبتنی بر غذاهای سالم می تواند التهاب بدن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و از انواع بیماری ها جلوگیری کند.غذاها یا مواد تشکیل دهنده خاصی وجود دارند که باعث التهاب می شوند و باید از مصرف آنها اجتناب کرد. شکر یکی از بهترین نمونه ها در این مورد است.برای مدیریت التهاب مزمن یا پیشگیری از آن، باید غذاهای زیر را در رژیم غذایی خود بگنجانید:

 

 • میوه هایی مانند پرتقال و گیلاس
 • گوجه فرنگیها
 • سبزیجات برگدار مانند اسفناج و کلم پیچ
 • روغن زیتون
 • ماهی های چرب مانند سالمون

این محصولات به کاهش سطح التهاب در بدن کمک می کنند، ناگفته نماند که خوشمزه و مغذی هستند.به طور مشابه، غذاهای خاصی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کرد:

 • گوشت قرمز
 • گوشت های فرآوری شده مانند هات داگ، سالامی و سوسیس
 • غذاهای سرخ شده از جمله سیب زمینی سرخ کرده
 • نان سفید
 • شیرینی
 • قندهای تصفیه شده مانند شکلات، بستنی و آب نبات

درمان التهاب مزمن

مقدار خوبی از التهاب می تواند از بدن در برابر طیف گسترده ای از بیماری ها و ویروس ها محافظت کند. با این حال، زمانی که التهاب بیش از حد در بدن تشخیص داده شود، داروهای خاصی ممکن است به مدیریت علائم آن کمک کنند.به عنوان مثال، برخی غذاها اثرات ضد التهابی بر بدن دارند. این غذاها شامل سیر، کورکومین، زنجبیل و کاین و غیره است. سیر به ویژه برای مبارزه با ویروس ها و باکتری ها و همچنین کاهش شدید التهاب بدن شناخته شده است.

کورتیکواستروئیدها همچنین می توانند برای درمان التهاب مزمن استفاده شوند.این هورمون ها برای سرکوب عملکرد سیستم ایمنی برای مدت کوتاهی مفید هستند، به طوری که به بافت های سالم حمله نمی کند (مانند بیماری های خود ایمنی).

با این حال، استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها می تواند منجر به سایر مشکلات سلامتی مانند فشار خون بالا و پوکی استخوان شود، بنابراین این هورمون ها باید با احتیاط تجویز شوند.از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی نیز می توان برای مدیریت التهاب مزمن استفاده کرد.

این داروها شامل ایبوپروفن، آسپرین، ناپروکسن و غیره هستند.خوبی این است که التهاب و درد را کاهش می دهند. نکته بد این است که سوء مصرف این داروها می تواند منجر به بیماری کلیوی یا سایر بیماری ها شود، بنابراین باید با احتیاط مصرف شوند.

چگونه به طور طبیعی از التهاب مزمن جلوگیری کنیم؟

علاوه بر مصرف کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی طبق دستور پزشک، می توان از التهاب حاد و مزمن به طور طبیعی پیشگیری یا کاهش داد.

بهترین راه برای انجام این کار، تغییر رژیم غذایی سالم تری است که سرشار از غذاهای ضد التهابی است. برخی از این غذاها در بالا ذکر شد (سیر، میوه ها و غیره)، اما فهرست غذاهای خوب شامل گردو، دانه کتان، سویا و توفو نیز می شود.

سایر روش های پیشگیری از التهاب به طور طبیعی شامل کاهش وزن از طریق ورزش است.هر فرد باید حداقل 10-15 دقیقه در روز چندین بار در هفته ورزش کند.

افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر مستعد التهاب هستند و ممکن است در سنین پایین تر دچار بیماری های جدی شوند.همچنین می توان با کاهش سطح استرس، التهاب را کاهش داد.استرس بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی است، اما افراد باید یاد بگیرند که با دوره های طولانی آرامش جبران کنند.راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توان استرس را از بین برد، مانند پیاده‌روی، انجام یوگا، مطالعه، مدیتیشن، تماشای یک فیلم خوب، شنا، دوچرخه‌سواری، گوش دادن به موسیقی خوب (مخصوصاً موسیقی سمفونیک) و موارد دیگر.یکی دیگر از راه های عالی برای کاهش التهاب به طور طبیعی نوشیدن مقدار زیادی آب است.

بدن انسان هر روز با تن ها سموم از منابع مختلف از جمله محصولات آرایشی و بهداشتی، مواد شیمیایی غذایی، عطرها و رایحه ها، آفت کش ها، حشره کش ها، دود سیگار، آلودگی و غیره بمباران می شود.با نوشیدن روزانه مقدار زیادی آب، بدن موفق می شود این سموم را به حرکت درآورد و آنها را از طریق ادرار و مدفوع دفع می کند. در نتیجه، آنها در بدن تجمع نمی یابند و باعث ایجاد بیماری های تهدید کننده زندگی مانند دیابت نوع 2، بیماری عروق کرونر قلب و لوپوس نمی شوند.در نهایت، داشتن یک خواب خوب شبانه یا حتی یک چرت سریع در وسط روز می تواند معجزه ای برای بدن داشته باشد و به آن کمک کند تا به طور موثرتری با ویروس ها و باکتری ها مبارزه کند.افراد نباید زمان استراحت خود را به طور منظم نادیده بگیرند زیرا کمبود خواب می تواند منجر به افزایش وزن، عملکرد ذهنی ضعیف و حتی کاهش میل جنسی شود.

کار بعدی آزمایش خون التهاب مزمن چیه؟

به یاد داشته باشید که اندازه گیری بیومارکرهای التهابی برای کشف برخی الگوهای التهاب مزمن در بدن بسیار مهم است.

التهاب مزمن درمان نشده می تواند منجر به شرایط پزشکی تهدید کننده زندگی شود. با آزمایش بیومارکرها، فرد از قبل می‌داند که آیا مستعد ابتلا به برخی بیماری‌ها است یا خیر و در صورت لزوم می‌تواند تغییرات مناسبی در سبک زندگی ایجاد کند.

پانل التهاب را همین الان سفارش دهید و در آینده آرامش بیشتری داشته باشید!

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *