آینده پزشکی

آینده پزشکی

 پزشکی دقیق رویکردی است که تفاوت‌های فردی بیماران در ژن‌ها، محیط و شیوه زندگی را برای شخصی‌سازی درمان‌های پزشکی در نظر می‌گیرد. در مورد سرطان، پزشکی دقیق شامل شناسایی صفات مولکولی خاص یا جهش هایی است که باعث رشد تومور می شود. سپس از این اطلاعات برای تنظیم درمان هر بیمار استفاده می شود.

دکتر نیکلاس کرال، معاون پزشکی دقیق در Exscientia در بحث اخیر با عنوان پزشکی دقیق: آینده چگونه به نظر می‌رسد، گفت: «هر تومور متفاوت است، و رویکرد یک اندازه برای همه برای بیماران کار نمی‌کند. ? اعضای محترم میزگرد، دکتر دومینیک هیمن، استاد بیمارستان دانشگاه در دانشگاه نانت، دکتر جوها رانتالا، مدیر عامل بیولوژی Misvik، و دکتر مایک شلدون، مدیر ارشد امور علمی در Sampled به وی پیوستند.

برای خرید کمی لومینسانس و تجهیزات آزمایشگاه‌تان با متخصصان پادتن گستر تماس بگیرید. برای دیدن و خرید کیت الایزا می توانید به صفحه فروشگاه مربوطه مراجعه کنید

علیرغم درک ما از مکانیسم‌های مولکولی توسعه سرطان، ناهمگونی تومور یک چالش قابل توجه در درمان سرطان است. پزشکی دقیق مولکولی می تواند در توانایی خود برای پیش بینی پاسخ بالینی بیماران به داروهای خاص محدود شود، به ویژه در مواردی که نرخ پاسخ پایین یا مقاومت به درمان وجود دارد. اینجاست که پزشکی دقیق عملکردی وارد عمل می شود. به جای تکیه صرف بر صفات مولکولی، پزشکی دقیق عملکردی شامل آزمایش بافت زنده خارج از بدن با داروهای مختلف برای اندازه‌گیری پاسخ آنها می‌شود. این تحقیق ارزیابی دقیق تری از اثربخشی داروها ارائه می دهد و در نهایت یک برنامه درمانی فردی تر ایجاد می کند.

آینده پزشکی

آزمایش مولکولی برای پیش بینی پاسخ بالینی کافی نیست

یکی از چالش‌های تنها استفاده از آزمایش ژنومی برای انتخاب درمان در سرطان این است که همه بیماران مبتلا به یک نوع سرطان دارای ژن‌های جهش‌یافته یکسان نیستند. پیچیدگی جهش‌های بین بیماران می‌تواند شناسایی حساسیت به درمان‌های خاص با استفاده از ژنومیک به تنهایی را چالش برانگیز کند. دکتر رانتالا اظهار داشت: «با توجه به پیچیدگی ژنتیکی، ما در نقطه‌ای هستیم که دید واضحی از آنچه که این پیچیدگی به ارمغان می‌آورد نداریم. بنابراین، تفاوت‌های بیمار به بیمار ناشی از تعدادی جهش دیگر در ژنوم وجود دارد. جهش‌های کلیدی مکرر و همچنین جهش‌های طولانی در مسافران وجود دارد که می‌تواند بر نحوه پاسخ بیماران به درمان‌های خاص تأثیر بگذارد. برای پرداختن به این موضوع، نیاز به ابزارهای دیگری برای درک پیچیدگی جهش ها و شناسایی رویکردهای ساده شده برای مشاهده حساسیت به درمان های خاص وجود دارد.

نتایج امیدوار کننده از اجرای موفقیت آمیز تست عملکرد در کلینیک

پزشکی دقیق عملکردی شامل آزمایش بافت‌های زنده خارج از بدن با یک دارو برای اندازه‌گیری نحوه واکنش آنها و برون‌یابی برای پیش‌بینی پاسخ بیمار است. دکتر هیمن اظهار داشت: «آزمایش عملکردی واقعاً مکمل رویکرد ژنومی است. شما نمی توانید رویکرد ژنومی را با آزمایش عملکردی خارج از بدن حذف کنید، رویکرد مکمل کلید آینده است.

در سال 2017، The Lancet Hematology مطالعه ای را در مورد پزشکی دقیق عملکردی در انکولوژی منتشر کرد که هدف آن انتخاب داروها بر اساس نحوه تاثیر آنها بر بافت های انسانی و نه صرفاً بر روی ویژگی های مولکولی بود. این مطالعه اولین ترجمه موفق جهان از پارادایم پزشکی دقیق عملکردی به کلینیک بود. این مطالعه نشان داد که این رویکرد می‌تواند به طور بالقوه درمان‌های فردی را برای بیمارانی که در حال حاضر از پزشکی دقیق مولکولی که داروها را بر اساس ویژگی‌های مولکولی خاص مانند جهش در ژن‌های خاص انتخاب می‌کند، بهره‌مند نمی‌سازد.

طبقه بندی بیمار بر اساس آزمایش مولکولی به تنهایی می تواند در برخی موارد به خوبی کار کند، اما برای همه بیماران موثر نیست. برای مثال، دکتر کرال گفت: «بیماران AML با جهش‌های مهارکننده IH1 یا kRAS، نرخ پاسخ تنها 36 تا 40 درصد به درمان‌های فعلی دارند. در مقابل، رویکرد عملکردی در شناسایی درمان‌های شخصی برای بیماران مبتلا به تومورهای ناهمگن، با در نظر گرفتن ریز محیط تومور و پیچیدگی عملکرد متابولیک تومور، نوید بخش بود. این رویکرد می تواند امکان شناسایی الگوهای مولکولی را فراهم کند که می توانند برای توسعه درمان های هدفمند استفاده شوند.

آینده پزشکی

شناسایی اهداف جدید برای توسعه درمانی از طریق آزمایش عملکردی

در حالی که آزمایش‌های مولکولی موجود است، مواردی وجود دارد که نشانگر ژنتیکی واضحی وجود ندارد. در این موارد، آزمایش عملکردی می‌تواند به شناسایی درمان‌های مؤثر برای بیماران کمک کند. با اندازه‌گیری پاسخ دارویی در نمونه‌های بافت زنده، پزشکان می‌توانند درمان‌های بسیار مؤثر را برای بیماران بدون بیومارکرهای ژنتیکی مشخص در اولویت قرار دهند. ناهمگونی و پیچیدگی تومور، شناسایی نشانگرهای زیستی را که می‌توانند برای طبقه‌بندی بیمار مورد استفاده قرار گیرند، دشوار می‌سازد. در نتیجه، این زمینه به سمت رویکردهای پیچیده تر، مانند رونویسی فضایی، برای شناسایی الگوهای بیان مولکولی که می تواند به توسعه درمان های هدفمند کمک کند، در حال تکامل است.

برای افزایش پذیرش نیاز به بهبود در استاندارد سازی است

اقتصاد مراقبت های بهداشتی یکی از عوامل اولیه ای است که از پذیرش گسترده رویکرد مورد بحث جلوگیری می کند. دکتر شلدون اظهار داشت: «چشم انداز تاریخی جمع آوری و پردازش نمونه های زیستی انسانی برای تحقیقات بالینی بسیار گسترده و متفاوت بوده است. بیمارستان‌ها یا مراکز تحقیقاتی جداگانه بانک‌های بافتی خود را حفظ می‌کنند و با استفاده از روش‌های خاص خود بدون استانداردسازی پردازش می‌شوند. ما به تعداد زیادی نمونه زیستی برای استنباط مناسب در مورد علت و پیشرفت بیماری نیاز داریم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید کمی لومینسانس با متخصصان پادتن گستر تماس بگیرید

عدم استانداردسازی در جمع آوری و پردازش نمونه زیستی انسانی برای تحقیقات بالینی، مقایسه و تجزیه و تحلیل داده ها را چالش برانگیز می کند. ایجاد منابع، از جمله نمونه‌های زیستی، فناوری‌ها و اقدامات کنترل کیفیت، برای غلبه بر این مانع حیاتی است. با این حال، هزینه توالی‌یابی کل ژنوم با فناوری‌های جدیدی که هزینه هر سنجش را کاهش می‌دهند، اما همچنان به هزینه‌های سرمایه‌ای قابل توجهی برای ابزار نیاز دارند، یک چالش بزرگ باقی می‌ماند. به این ترتیب، گفتگو در سطح اجتماعی و دولتی با حمایت مالی قابل توجه ضروری است. 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *