آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر که به آن تست پاپ نیز گفته می شود، روشی برای آزمایش سرطان دهانه رحم در زنان است.

آزمایش پاپ اسمیر شامل جمع آوری سلول ها از دهانه رحم – انتهای پایین و باریک رحم شما که در بالای واژن قرار دارد، می شود.

تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم با آزمایش پاپ اسمیر به شما شانس بیشتری برای درمان می دهد. آزمایش پاپ اسمیر همچنین می تواند تغییراتی را در سلول های دهانه رحم شما تشخیص دهد که نشان می دهد ممکن است سرطان در آینده ایجاد شود. تشخیص زودهنگام این سلول‌های غیرطبیعی با آزمایش پاپ اسمیر اولین گام شما در جلوگیری از پیشرفت احتمالی سرطان دهانه رحم است.

چرا این کار انجام شده است
پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می شود.

تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر معمولاً همراه با معاینه لگن انجام می شود. در زنان بالای 30 سال، تست پاپ ممکن است با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) – یک عفونت مقاربتی رایج که می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم شود، ترکیب شود. در برخی موارد، آزمایش HPV ممکن است به جای آزمایش پاپ اسمیر انجام شود.

پادتن گستر ارائه دهنده انواع کیت های الایزا، کمی لومینسانس، کیت های ویتامین D3 و کیت های گاما از معتبرترین کیت ها و در کوتاه ترین زمان میباشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با متخصصان ما تماس بگیرید

چه کسانی باید پاپ اسمیر انجام دهند؟

شما و پزشکتان می توانید تصمیم بگیرید که چه زمانی برای شروع آزمایش پاپ است و هر چند وقت یکبار باید این آزمایش را انجام دهید.

به طور کلی، پزشکان توصیه می کنند که آزمایش پاپ را از 21 سالگی شروع کنید.

هر چند وقت یک بار باید پاپ اسمیر را تکرار کرد؟

پزشکان معمولاً تکرار تست پاپ اسمیر را هر سه سال یک بار برای زنان 21 تا 65 ساله توصیه می کنند.

اگر این روش با آزمایش HPV همراه باشد، زنان 30 ساله و بالاتر می توانند هر پنج سال یک بار آزمایش پاپ را انجام دهند. یا ممکن است به جای آزمایش پاپ، آزمایش HPV را در نظر بگیرند.

اگر فاکتورهای خطر خاصی دارید، پزشک ممکن است بدون در نظر گرفتن سن شما انجام آزمایش پاپ اسمیر مکرر را توصیه کند. این عوامل خطر عبارتند از:

تشخیص سرطان دهانه رحم یا پاپ اسمیر که سلول های پیش سرطانی را نشان می دهد
قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول (DES) قبل از تولد
عفونت HIV
تضعیف سیستم ایمنی به دلیل پیوند عضو، شیمی درمانی یا مصرف مزمن کورتیکواستروئید
سابقه سیگار کشیدن
شما و پزشکتان می توانید در مورد مزایا و خطرات تست پاپ اسمیر صحبت کنید و بر اساس عوامل خطرتان تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهترین است.

چه کسی می تواند به توقف آزمایش پاپ اسمیر فکر کند؟
در شرایط خاص، یک زن و پزشکش ممکن است تصمیم به پایان دادن به تست پاپ بگیرند، مانند:بعد از هیسترکتومی کامل پس از هیسترکتومی کامل – برداشتن رحم از جمله دهانه رحم – از پزشک خود بپرسید که آیا نیاز به ادامه دادن آزمایش پاپ اسمیر دارید یا خیر.

اگر هیسترکتومی شما برای یک بیماری غیرسرطانی مانند فیبروم رحم انجام شده باشد، ممکن است بتوانید آزمایش پاپ اسمیر را قطع کنید.

اما اگر هیسترکتومی شما برای یک بیماری پیش سرطانی یا سرطانی دهانه رحم باشد، ممکن است پزشک ادامه آزمایش پاپ را توصیه کند.

سن بالاتر. پزشکان عموماً موافقند که اگر آزمایش‌های قبلی سرطان دهانه رحم منفی بود، زنان می‌توانند آزمایش پاپ اسمیر را در سن ۶۵ سالگی متوقف کنند.

گزینه های خود را با پزشک خود در میان بگذارید و با هم می توانید بر اساس عوامل خطر خود تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهترین است. اگر با چندین شریک جنسی فعال هستید، پزشک ممکن است ادامه آزمایش پاپ را توصیه کند.

خطرات
تست پاپ اسمیر روشی مطمئن برای غربالگری سرطان دهانه رحم است. با این حال، آزمایش پاپ اسمیر بدون خطا نیست. دریافت نتایج منفی کاذب امکان پذیر است – به این معنی که این آزمایش نشان می دهد که هیچ ناهنجاری وجود ندارد، حتی اگر سلول های غیر طبیعی داشته باشید.

نتیجه منفی کاذب به این معنی نیست که اشتباهی رخ داده است. عواملی که می توانند منجر به یک نتیجه منفی کاذب شوند عبارتند از:

مجموعه ای ناکافی از سلول ها
تعداد کمی از سلول های غیر طبیعی
سلول های خونی یا التهابی که سلول های غیر طبیعی را پنهان می کنند
اگرچه ممکن است سلول‌های غیرطبیعی شناسایی نشوند، اما زمان به نفع شماست. سرطان دهانه رحم چندین سال طول می کشد تا ایجاد شود. و اگر یک آزمایش سلول های غیر طبیعی را تشخیص ندهد، آزمایش بعدی به احتمال زیاد این کار را انجام خواهد داد.

برای اطمینان از اینکه تست پاپ اسمیر شما موثرتر است، نکات زیر را قبل از انجام آزمایش دنبال کنید:

به مدت دو روز قبل از انجام تست پاپ اسمیر از آمیزش، استفاده از داروهای واژینال یا فوم های اسپرم کش، کرم ها یا ژله ها خودداری کنید، زیرا ممکن است سلول های غیرطبیعی را بشوید یا مبهم کند.
سعی کنید در طول دوره قاعدگی خود آزمایش پاپ اسمیر را برنامه ریزی نکنید. بهتر است در صورت امکان از این زمان از چرخه خود اجتناب کنید.

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

در حین انجام آزمایش پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر در مطب پزشک شما انجام می شود و تنها چند دقیقه طول می کشد. ممکن است از شما خواسته شود که لباس را به طور کامل یا فقط از کمر به پایین درآورید.

با زانوهای خمیده روی میز امتحان به پشت دراز می کشید. پاشنه های شما در تکیه گاه هایی به نام رکاب قرار می گیرند.

پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را به آرامی وارد واژن می‌کند. اسپکولوم دیواره های واژن شما را از هم جدا می کند تا پزشک به راحتی دهانه رحم شما را ببیند. قرار دادن اسپکولوم ممکن است باعث احساس فشار در ناحیه لگن شما شود.

سپس پزشک با استفاده از یک برس نرم و یک دستگاه خراش دادن مسطح به نام اسپاتول از سلول های دهانه رحم شما نمونه برداری می کند. این معمولاً به درد نمی خورد.

آزمایش پاپ اسمیر

بعد از تست پاپ اسمیر

پس از انجام آزمایش پاپ اسمیر، می توانید بدون محدودیت روز خود را ادامه دهید.

بسته به نوع تست پاپ اسمیری که انجام می دهید، پزشک نمونه سلولی جمع آوری شده از دهانه رحم را به ظرفی که مایع مخصوصی برای نگهداری نمونه در آن قرار دارد (پاپ تست مبتنی بر مایع) یا روی یک لام شیشه ای (پاپ اسمیر معمولی) منتقل می کند. .

نمونه‌ها به آزمایشگاه منتقل می‌شوند و در آنجا زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرند تا ویژگی‌هایی در سلول‌ها که نشان‌دهنده سرطان یا یک وضعیت پیش سرطانی هستند، بررسی شوند.

از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید منتظر نتایج آزمایش خود باشید.

نتایج

آزمایش پاپ اسمیر می تواند پزشک شما را از وجود سلول های مشکوک که نیاز به آزمایش بیشتر دارند آگاه کند.

نتایج عادی

اگر فقط سلول های طبیعی دهانه رحم در طی آزمایش پاپ اسمیر شما کشف شد، گفته می شود که نتیجه منفی خواهید داشت. تا زمانی که برای آزمایش پاپ اسمیر بعدی و معاینه لگنی خود قرار نگیرید، نیازی به درمان یا آزمایش بیشتری نخواهید داشت.

نتایج غیر طبیعی

اگر سلول های غیرطبیعی یا غیرعادی در طی آزمایش پاپ اسمیر شما کشف شد، گفته می شود که نتیجه مثبتی خواهید داشت. نتیجه مثبت به معنای ابتلا به سرطان دهانه رحم نیست. معنای نتیجه مثبت به نوع سلول های کشف شده در آزمایش شما بستگی دارد.

در اینجا برخی از عباراتی که ممکن است پزشک شما استفاده کند و اقدامات بعدی شما ممکن است چیست آورده شده است:

سلول های سنگفرشی آتیپیک با اهمیت نامشخص (ASCUS). سلول های سنگفرشی نازک و مسطح هستند و در سطح دهانه رحم سالم رشد می کنند. در مورد ASCUS، پاپ اسمیر سلول های سنگفرشی کمی غیر طبیعی را نشان می دهد، اما تغییرات به وضوح نشان نمی دهد که سلول های پیش سرطانی وجود دارند.

با آزمایش مبتنی بر مایع، پزشک می‌تواند نمونه را مجدداً تجزیه و تحلیل کند تا وجود ویروس‌های شناخته شده برای ایجاد سرطان، مانند برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را بررسی کند.

اگر هیچ ویروس پرخطری وجود نداشته باشد، سلول‌های غیرطبیعی که در نتیجه آزمایش یافت می‌شوند، نگران کننده نیستند. اگر ویروس‌های نگران‌کننده وجود داشته باشند، به آزمایشات بیشتری نیاز دارید.

ضایعه داخل اپیتلیال سنگفرشی. این اصطلاح برای نشان دادن اینکه سلول های جمع آوری شده از پاپ اسمیر ممکن است پیش سرطانی باشند استفاده می شود.

اگر تغییرات درجه پایین باشد، به این معنی است که اندازه، شکل و سایر ویژگی‌های سلول‌ها نشان می‌دهد که اگر یک ضایعه پیش سرطانی وجود داشته باشد، احتمالاً سال‌ها تا تبدیل شدن به سرطان فاصله دارد.

اگر تغییرات درجه بالایی داشته باشند، احتمال اینکه ضایعه خیلی زودتر به سرطان تبدیل شود، بیشتر است. آزمایشات تشخیصی اضافی لازم است.

سلول های غده آتیپیک. سلول های غده ای مخاط تولید می کنند و در دهانه رحم و داخل رحم شما رشد می کنند. سلول های غده آتیپیک ممکن است کمی غیر طبیعی به نظر برسند، اما مشخص نیست که آیا سرطانی هستند یا خیر.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید کمی لومینسانس با متخصصان پادتن گستر تماس بگیرید

آزمایشات بیشتر برای تعیین منبع سلول های غیر طبیعی و اهمیت آنها مورد نیاز است.

سلول های سرطانی سلول سنگفرشی یا آدنوکارسینوما. این نتیجه به این معنی است که سلول‌های جمع‌آوری‌شده برای آزمایش پاپ اسمیر آنقدر غیرطبیعی به نظر می‌رسند که آسیب‌شناس تقریباً از وجود سرطان مطمئن است.

“سرطان سلول سنگفرشی” به سرطان هایی اشاره دارد که در سلول های سطح صاف واژن یا دهانه رحم ایجاد می شوند. “آدنوکارسینوم” به سرطان هایی اشاره دارد که در سلول های غده ای ایجاد می شوند. اگر چنین سلول هایی یافت شوند، پزشک شما ارزیابی سریع را توصیه می کند.
اگر تست پاپ اسمیر شما غیرطبیعی باشد، پزشک ممکن است روشی به نام کولپوسکوپی را با استفاده از ابزار بزرگ‌نمایی مخصوص (کولپوسکوپ) برای بررسی بافت‌های دهانه رحم، واژن و فرج انجام دهد.

پزشک شما همچنین ممکن است از هر ناحیه ای که غیرطبیعی به نظر می رسد، نمونه بافت (بیوپسی) بگیرد. سپس نمونه بافت برای تجزیه و تحلیل و تشخیص قطعی به آزمایشگاه فرستاده می شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *