تست های غربالگری سرطان کولورکتال

تست های غربالگری سرطان کولورکتال

تست های غربالگری سرطان کولورکتال : تصمیم برای غربالگری بین سنین 76 تا 85 باید به صورت فردی گرفته شود. اگر بیش از 75 سال دارید، در مورد غربالگری با پزشک خود صحبت کنید. افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان کولورکتال هستند، باید با پزشک خود در مورد زمان شروع غربالگری، آزمایش مناسب و تعداد دفعات انجام آزمایش صحبت کنند.

برای یافتن پولیپ یا سرطان کولورکتال می توان از چندین آزمایش غربالگری استفاده کرد. لازم است بدانید که اگر نتیجه آزمایش شما در برخی از آزمایشات غربالگری (آزمایش های مدفوع، سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر و سی تی کولونوگرافی) مثبت یا غیرطبیعی باشد، برای تکمیل فرآیند غربالگری نیاز به آزمایش کولونوسکوپی است. در مورد اینکه کدام آزمایش برای شما مناسب است با پزشک خود صحبت کنید.

برای خرید کمی لومینسانس و تجهیزات آزمایشگاه‌تان با متخصصان پادتن گستر تماس بگیرید. برای دیدن و خرید کیت الایزا می توانید به صفحه فروشگاه مربوطه مراجعه کنید 

آزمایش های مدفوع

آزمایش خون مخفی مدفوع مبتنی بر گایاک (gFOBT) از ماده شیمیایی گایاک برای تشخیص خون در مدفوع استفاده می کند. سالی یکبار انجام می شود. برای این آزمایش، یک کیت تست از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود دریافت می کنید. کیت آزمایش را به پزشک یا آزمایشگاه برمی‌گردانید، تست های غربالگری سرطان کولورکتال جایی که نمونه‌های مدفوع برای وجود خون بررسی می‌شوند.

تست های غربالگری سرطان کولورکتال
آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع (FIT) از آنتی بادی ها برای تشخیص خون در مدفوع استفاده می کند. همچنین یک بار در سال به همان روش gFOBT انجام می شود.
تست FIT-DNA (که به آن آزمایش DNA مدفوع نیز گفته می شود) FIT را با آزمایشی ترکیب می کند که DNA تغییر یافته را در مدفوع تشخیص می دهد. برای این آزمایش، شما کل اجابت مزاج را جمع آوری کرده و به آزمایشگاه می فرستید تا از نظر DNA تغییر یافته و وجود خون بررسی شود. هر سه سال یک بار تست های غربالگری سرطان کولورکتال  انجام می شود.

سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر

برای این آزمایش، پزشک یک لوله کوتاه، نازک، منعطف و روشن را در رکتوم شما قرار می دهد. پزشک پولیپ یا سرطان داخل راست روده و یک سوم پایین روده بزرگ را بررسی می کند.

هر چند وقت یکبار: هر 5 سال یا هر 10 سال یکبار با FIT هر سال.

کولونوسکوپی

این شبیه به سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر است، با این تفاوت که پزشک از یک لوله بلندتر، نازک، منعطف و روشن برای بررسی وجود پولیپ یا سرطان در داخل راست روده و کل کولون استفاده می کند. در طول آزمایش، پزشک می‌تواند بیشتر پولیپ‌ها و برخی سرطان‌ها را پیدا کرده و از بین ببرد. کولونوسکوپی همچنین در صورت مشاهده موارد غیرعادی در طی یکی از آزمایشات غربالگری دیگر به عنوان یک آزمایش پیگیری استفاده می شود.

هر چند وقت یکبار: هر 10 سال (برای افرادی که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را ندارند).

 سرطان کولورکتال

سی تی کولونوگرافی (کولونوسکوپی مجازی)

توموگرافی کامپیوتری (CT) کولونوگرافی که کولونوسکوپی مجازی نیز نامیده می شود، از اشعه ایکس و رایانه برای تولید تصاویری از کل روده بزرگ استفاده می کند که روی صفحه کامپیوتر نمایش داده می شود تا پزشک آن را تجزیه و تحلیل کند.

چند بار: هر 5 سال یکبار.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید کمی لومینسانس با متخصصان پادتن گستر تماس بگیرید

 

چگونه بفهمم کدام تست های غربالگری سرطان کولورکتال برای من مناسب است؟

هر آزمون مزایا و معایبی دارد. در مورد مزایا و معایب هر آزمایش و تعداد دفعات آزمایش با پزشک خود صحبت کنید. اینکه کدام تست استفاده شود بستگی به

ترجیحات شما
وضعیت پزشکی شما
سابقه شخصی یا خانوادگی تست های غربالگری سرطان کولورکتال یا پولیپ کولورکتال.
اگر یک سندرم ژنتیکی مانند پولیپ آدنوماتوز خانوادگی (FAP) یا سرطان روده بزرگ غیر پولیپوز ارثی (سندرم لینچ) دارید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *