آنچه باید در مورد زگیل تناسلی بدانید

آنچه باید در مورد زگیل تناسلی بدانید

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی برآمدگی های کوچک و همرنگ پوستی هستند که شبیه گل کلم های ریز هستند. آنها می توانند روی اندام تناسلی یا داخل آن باشند. ناحیه تناسلی شامل واژن، فرج، دهانه رحم، مجرای ادرار، آلت تناسلی، کیسه بیضه و مقعد است. این زگیل تناسلی مردانه ها مانند زگیل هایی نیستند که ممکن است در سایر قسمت های بدن خود پیدا کنید.

زگیل تناسلی توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (مثلاً “pap-uh-lo-mavie-russ” یا HPV) ایجاد می شود. انواع مختلفی از HPV وجود دارد. همه آنها باعث ایجاد زگیل تناسلی نمی شوند. افراد معمولاً از طریق تماس جنسی با فردی که به زگیل تناسلی مبتلا می شود، مبتلا می شوند.

چه کسانی به زگیل تناسلی مبتلا می شوند؟

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم عفونت های HPV شایع هستند، اما اکثر مردم نمی دانند که به این ویروس مبتلا هستند. مطالعات نشان داده اند که بیش از سه چهارم افراد بین 15 تا 49 سال به HPV آلوده شده اند. اما بسیاری از افرادی که این عفونت را دارند به زگیل مبتلا نمی شوند.

شما می توانید با داشتن رابطه جنسی دهانی، واژینال یا مقعدی با فردی که آلوده است، به عفونت HPV مبتلا شوید. HPV می تواند هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها قبل از ظهور زگیل در داخل بدن زندگی کند.

چگونه می توانم تشخیص دهم که زگیل تناسلی دارم؟

درمان قطعی زگیل تناسلی در صورت مشاهده برجستگی های کوچک به رنگ پوست در ناحیه تناسلی خود با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما را معاینه می کند و تصمیم می گیرد که آیا برجستگی ها زگیل هستند یا خیر. زگیل تناسلی معمولاً درد ندارد.

گاهی اوقات تست پاپ اسمیر غیرطبیعی اولین علامتی است که یک زن به عفونت HPV مبتلا شده است. پاپ اسمیر یک آزمایش ساده است که در آن پزشک سلول های دهانه رحم را جمع آوری می کند. دهانه رحم بخشی از رحم شماست.

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

زگیل تناسلی باید توسط پزشک معالجه شود. سعی نکنید خودتان زگیل را درمان کنید. به یاد داشته باشید، زگیل تناسلی مانند زگیل هایی نیست که ممکن است روی دست و پاهای خود ایجاد کنید. ناحیه تناسلی شما حساس است و نیاز به درمان خاصی دارید که فقط پزشک می تواند به شما کمک کند.

پادتن گستر ارائه دهنده انواع کیت های الایزا، کمی لومینسانس، کیت های ویتامین D3 و کیت های گاما از معتبرترین کیت ها و در کوتاه ترین زمان میباشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با متخصصان ما تماس بگیرید

راه های زیادی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد. پزشک شما ممکن است زگیل ها را با مواد شیمیایی منجمد کند. برخی از مواد شیمیایی باعث ایجاد تاول در ناحیه و ریزش زگیل می شود. این می تواند آسیب برساند. سایر مواد شیمیایی می توانند زگیل ها را حل کنند. ممکن است پزشک از شما بخواهد که از یک کرم مخصوص برای از بین بردن زگیل استفاده کنید.

راه دیگر برای از بین بردن زگیل تناسلی سوزاندن آنهاست. پزشک قبل از استفاده از گرما روی زگیل، ناحیه را بی حس می کند. پزشک شما همچنین ممکن است از لیزر برای از بین بردن زگیل تناسلی استفاده کند. این روش برای مناطقی که دسترسی به آنها سخت است مانند دهانه رحم خوب است. اگر زگیل زیادی دارید، لیزر درمانی نیز خوب است.

حتی پس از جدا شدن زگیل، HPV در بدن شما باقی می ماند. این به این معنی است که زگیل ها ممکن است عود کنند و ممکن است لازم باشد دوباره آنها را بردارید.

اگر زگیل تناسلی خود را درمان نکنم چه می شود؟

زگیل تناسلی در صورت عدم درمان می تواند رشد کند. اگر این اتفاق بیفتد، زگیل ها سخت تر می شوند. همچنین در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی، واژینال یا مقعدی و درمان نشدن زگیل، خطر ابتلای دیگران را نیز به خطر می‌اندازد.

انواع خاصی از HPV می تواند باعث رشد سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم شود. این سلول ها در صورت عدم درمان گاهی اوقات به سرطان تبدیل می شوند. برخی از انواع HPV می توانند باعث سرطان فرج، واژن، مقعد و آلت تناسلی شوند. اما این نوع سرطان بسیار کمتر از سرطان دهانه رحم است.

برای خرید کمی لومینسانس و تجهیزات آزمایشگاه‌تان با متخصصان پادتن گستر تماس بگیرید. برای دیدن و خرید کیت الایزا می توانید به صفحه فروشگاه مربوطه مراجعه کنید

در مورد HPV و سرطان چطور؟

انواع خاصی از HPV ممکن است خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در زنان افزایش دهد. موارد دیگری که این خطر را افزایش می دهد عبارتند از ابتلا به یک بیماری مقاربتی دیگر، داشتن شرکای جنسی مختلف، داشتن رابطه جنسی در سنین پایین یا سیگار کشیدن. پاپ اسمیر می تواند تغییرات دهانه رحم را پیدا کند تا زودتر درمان شود. این امر خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. زنان باید از پزشک خود بپرسند که چند بار باید پاپ اسمیر را انجام دهند. عفونت HPV خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی یا مقعد را در مردان افزایش می دهد.

برای جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی چه کنم؟

تنها راه مطمئن برای پیشگیری از زگیل تناسلی عدم داشتن رابطه جنسی است. اگر از نظر جنسی فعال هستید، داشتن رابطه جنسی فقط با یک نفر که فقط با شما رابطه جنسی دارد، خطر ابتلا به زگیل تناسلی را نیز کاهش می دهد. هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم استفاده کنید تا خطر ابتلا به آن کاهش یابد.

اگر پزشک به شما بگوید که زگیل تناسلی دارید، شریک جنسی شما نیز باید بررسی شود. حتی اگر همسر شما زگیل نداشته باشد، باز هم ممکن است به HPV آلوده باشد.

از کجا می توان زگیل تناسلی گرفت؟

زگیل تناسلی می تواند شما را مبتلا کند:

ناحیه کشاله ران.

مقعد.

رکتوم.

آلت تناسلی و کیسه بیضه.

واژن (از جمله داخل واژن)، فرج، لب‌های واژن (لابیا کوچک و لابیا بزرگ) و دهانه رحم.

لب، دهان، زبان یا گلو.

چه کسانی ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا شوند؟

زگیل تناسلی همه جنسیت ها را درگیر می کند. بیشتر در نوجوانان و جوانان دیده می شود. افرادی که در بدو تولد مرد هستند (AMAB) اندکی بیشتر در معرض خطر هستند. شانس شما برای ابتلا به زگیل تناسلی افزایش می یابد اگر:

هنگام رابطه جنسی از کاندوم یا بند دندان استفاده نکنید.

چندین شریک جنسی داشته باشید.

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چقدر شایع است؟

تخمین زده می شود که سالانه حدود 400000 نفر – بیشتر آنها در اواخر نوجوانی و 20 سالگی خود – به زگیل تناسلی مبتلا می شوند. همه انواع HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی نمی شوند. HPV 6 و HPV 11 دو سویه ای هستند که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند.

آیا زگیل تناسلی مسری است؟

بله، زگیل تناسلی و ویروس ایجاد کننده آنها (HPV) هر دو مسری هستند. هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد. هنگامی که ویروس را دارید، همیشه مسری هستید (همیشه می توانید آن را به دیگران منتقل کنید). حتی اگر علائمی مانند زگیل تناسلی قابل مشاهده نداشته باشید یا زگیل ها را برداشته اید، باز هم می توانید فرد دیگری را به HPV و زگیل تناسلی آلوده کنید.

چه چیزی باعث زگیل تناسلی می شود؟

انواع خاصی از HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود. زگیل تناسلی از طریق تماس پوست به پوست در طول رابطه جنسی گسترش می یابد. سویه متفاوتی از HPV باعث ایجاد نوع زگیل هایی می شود که در سایر قسمت های بدن خود پیدا می کنید. شما نمی توانید با لمس خود یا شخص دیگری با زگیل روی دست یا پا به زگیل تناسلی مبتلا شوید.

زگیل تناسلی از طریق:

مقاربت شامل مقعدی، واژینال-آلت تناسلی و واژن-واژن.

لمس دستگاه تناسلی (تماس پوست با پوست بدون انزال).

انجام رابطه جنسی دهانی به فردی که دارای HPV یا زگیل تناسلی است.

دریافت رابطه جنسی دهانی از فردی که مبتلا به HPV است یا زگیل تناسلی روی دهان، لب یا زبان خود دارد.

مهم است که توجه داشته باشید که شما همچنین می توانید نوع HPV را داشته باشید که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود اما در واقع هرگز به زگیل تناسلی مبتلا نمی شوید. این بدان معنی است که شما می توانید HPV را به شریک زندگی خود منتقل کنید و آنها می توانند زگیل تناسلی ایجاد کنند. همچنین به همین دلیل است که تشخیص اینکه کدام شریک به شما زگیل تناسلی داده است می تواند پیچیده باشد.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

زگیل ها مانند زائده های خشن، به رنگ پوست یا خاکستری مایل به سفید روی پوست شما هستند. زگیل های تناسلی اغلب ظاهری پر از گل کلم دارند، اما برخی صاف هستند. زگیل تناسلی معمولاً دردناک نیست. گاهی اوقات باعث می شوند:

خونریزی خفیف

احساس سوزش.

درد و ناراحتی.

خارش یا سوزش ناحیه تناسلی.

برخی از زگیل ها بسیار کوچک هستند. با این حال، معمولاً می توانید آنها را احساس یا ببینید. گاهی اوقات زگیل ها به صورت دسته جمعی در کنار هم قرار می گیرند یا بسیار بزرگ می شوند و ظاهری ساقه مانند به خود می گیرند. اکثر زگیل ها به صورت رشدهای ریز و نرم شروع می شوند و ممکن است غیر قابل توجه باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید کمی لومینسانس با متخصصان پادتن گستر تماس بگیرید

زگیل تناسلی چه مدت پس از عفونت ظاهر می شود؟

برخی از افراد در عرض چند هفته پس از تماس جنسی با فرد مبتلا به HPV دچار زگیل تناسلی می شوند. با این حال، اغلب ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا زگیل ظاهر شود. به همین دلیل، تشخیص دقیق زمان ابتلا به زگیل تناسلی دشوار است.

همچنین ممکن است ویروس داشته باشید و به زگیل تناسلی مبتلا نشوید. ممکن است ندانید که در داخل مقعد یا داخل واژن خود زگیل دارید. اگر علائمی نداشته باشید، ممکن است ناآگاهانه دیگران را به ویروس آلوده کنید.

بیشتر بدانید : افزایش آنزیم های کبدی

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند زگیل‌های تناسلی خارجی را با نگاه کردن به آن‌ها تشخیص دهد و ممکن است برای تایید، بیوپسی را درخواست کند. تشخیص زگیل های داخلی چالش برانگیز تر است.

تشخیص زگیل های داخلی

ارائه دهندگان از آزمایشات زیر برای تشخیص زگیل تناسلی استفاده می کنند:

معاینه لگنی: ممکن است برای بررسی تغییرات دهانه رحم ناشی از زگیل تناسلی، آزمایش پاپ را به عنوان بخشی از معاینه لگنی انجام دهید. ارائه دهنده شما همچنین ممکن است کولپوسکوپی را برای بررسی و بیوپسی واژن و دهانه رحم انجام دهد.

معاینه مقعد: ارائه دهنده شما از دستگاهی به نام آنوسکوپ برای بررسی داخل مقعد شما برای یافتن زگیل استفاده می کند.

اگر فکر می کنید زگیل تناسلی دارید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید. سایر عفونت های مقاربتی (و حتی مواردی مانند خال یا برچسب های پوستی) شبیه زگیل تناسلی هستند. تشخیص دقیق ضروری است تا درمان مناسب را دریافت کنید.

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

زگیل تناسلی ممکن است خود به خود از بین برود زیرا سیستم ایمنی شما می تواند با عفونتی که باعث آن می شود مبارزه کند. با این حال، آنها ممکن است بزرگتر شوند، تکثیر شوند یا به طور فزاینده ای ناراحت شوند. از بین بردن زگیل تناسلی شانس شما برای انتشار عفونت را کاهش می دهد زیرا یک شیوع فعال راحت تر پخش می شود. به یاد داشته باشید، درمان زگیل تناسلی یک درمان نیست.

روش های مختلفی برای از بین بردن زگیل تناسلی وجود دارد. ممکن است برای خلاص شدن از شر آنها به چندین درمان نیاز داشته باشید. در طول درمان، شما باید از تماس جنسی خودداری کنید.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است از یکی از این روش ها برای درمان زگیل تناسلی استفاده کند:

کوتر الکتریکی: جریان الکتریکی زگیل ها را می سوزاند.

انجماد: در طول سرما درمانی، ارائه دهنده شما از نیتروژن مایع برای انجماد و از بین بردن زگیل استفاده می کند.

درمان با لیزر: نور لیزر رگ های خونی ریز درون زگیل ها را از بین می برد و جریان خون آنها را قطع می کند.

روش برش الکتروسرجری حلقه ای (LEEP): با LEEP، ارائه دهنده شما از یک حلقه سیمی با بار الکتریکی برای برداشتن زگیل استفاده می کند. یک ارائه دهنده ممکن است از این روش برای برداشتن زگیل روی دهانه رحم شما استفاده کند.

داروی موضعی (پوستی): هفته ای یک بار به مدت چند هفته، محلول یا کرم شیمیایی تجویزی را روی زگیل ها می زنید. این ماده شیمیایی باعث ایجاد تاول در زیر زگیل می شود و جریان خون را متوقف می کند. در برخی موارد، ارائه دهنده شما ممکن است محلول شیمیایی را در دفتر خود اعمال کند. همچنین کرم های تجویزی وجود دارد که ارائه دهنده شما تجویز می کند که می توانید در خانه از آنها استفاده کنید.

جراحی: ممکن است پزشک شما زگیل‌هایی را که بزرگ هستند یا به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهند، با جراحی از بین ببرد.

درمان برای از بین بردن زگیل تناسلی شما را از HPV درمان نمی کند. حتی اگر شیوع فعال نداشته باشید و زگیل های شما برداشته شده باشد، همچنان می توانید HPV را گسترش دهید.

زگیل تناسلی چقدر طول می کشد؟

زگیل تناسلی و HPV مادام العمر است. این بدان معناست که حتی با درمان برای برداشتن آنها، زگیل ها ممکن است عود کنند.

پاسخ هر فردی به درمان برای از بین بردن زگیل متفاوت است. اگر زگیل تناسلی دارید، با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد اینکه کدام گزینه برای برداشتن بهتر است صحبت کنید.

آیا می توانم بیش از یک بار به زگیل تناسلی مبتلا شوم؟

آره. هیچ درمانی برای HPV، ویروسی که باعث زگیل تناسلی می شود، وجود ندارد. در نتیجه، می توانید بارها و بارها به زگیل تناسلی مبتلا شوید.

زگیل تناسلی چه عوارضی دارد؟

زگیل تناسلی معمولاً هیچ عارضه جدی برای سلامتی ایجاد نمی کند. سویه HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود کم خطر است. سویه های HPV که باعث سرطان می شوند، همان هایی نیستند که باعث زگیل تناسلی می شوند.

آیا زگیل تناسلی سرطانی است؟

نه، زگیل تناسلی به سرطان تبدیل نمی شود.

زگیل تناسلی چه تاثیری بر بارداری دارد؟

اگر در دوران بارداری شیوع فعال زگیل تناسلی داشته باشید، سطوح هورمونی شما ممکن است باعث خونریزی، بزرگ شدن یا تکثیر زگیل شود. به ندرت، این عوارض اتفاق می افتد:

زگیل بزرگ یا توده زگیل کانال زایمان را مسدود می کند. ممکن است لازم باشد از طریق سزارین زایمان کنید.

HPV به جنین منتقل می شود و باعث ایجاد زگیل در داخل راه هوایی او می شود. این وضعیت که پاپیلوماتوز تنفسی مکرر نامیده می شود، بسیار نادر است.

اگر در گذشته زگیل تناسلی داشته اید و در دوران بارداری شیوع فعال نداشته اید، نباید مشکلی داشته باشید.

چگونه از زگیل تناسلی پیشگیری کنم؟

اگر از نظر جنسی فعال هستید، می توانید این اقدامات را برای محافظت از خود در برابر ابتلا یا انتشار HPV، زگیل تناسلی و سایر بیماری های مقاربتی انجام دهید:

از کاندوم یا بند دندان استفاده کنید.

واکسن HPV را دریافت کنید.

آزمایشات معمول و هر گونه درمان لازم برای بیماری های مقاربتی را انجام دهید.

اگر به HPV یا زگیل تناسلی مبتلا هستید به شرکای جنسی خود بگویید تا بتوانند آزمایش و درمان شوند.

با یک شریک جنسی تک همسر باشید یا تعداد شرکای خود را محدود کنید.

اگر زگیل تناسلی داشته باشم چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

زگیل تناسلی و HPV از بیماری های مقاربتی شایع هستند. این نوع زگیل ها و انواع HPV که باعث ایجاد آنها می شوند، خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی دهند. برخی از افراد فقط یک بار دچار زگیل تناسلی می شوند، در حالی که برخی دیگر شیوع مکرر دارند. درمان می تواند زگیل ها را از بین ببرد، اما نمی تواند آنها یا HPV را درمان کند. شما همیشه مسری خواهید بود و باید با شریک زندگی خود رابطه جنسی ایمن داشته باشید.

چه زمانی باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرم؟

اگر تجربه کردید باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید:

تحریک یا خارش ناحیه تناسلی.

مقاربت دردناک

ادرار دردناک (دیسوریا).

ترشحات آلت تناسلی یا واژن غیرمعمول یا بدبو.

قرمزی، درد یا تورم واژن یا آلت تناسلی.

چه سوالاتی باید از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسم؟

اگر زگیل تناسلی دارید، ممکن است بخواهید از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید:

بهترین درمان برای من چیست؟

آیا زگیل ها پس از درمان عود می کنند؟

بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مقاربتی دیگر چیست؟

چگونه می توانم از شریک زندگی خود در برابر ابتلا به HPV یا زگیل تناسلی محافظت کنم؟

آیا من در خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم هستم؟ اگر چنین است، چه اقداماتی می توانم برای محافظت از سلامت خود انجام دهم؟

آیا باید مراقب علائم عوارض باشم؟

آیا زگیل تناسلی وجود دارد که STI نباشد؟

خیر. همه زگیل های تناسلی یک عفونت مقاربتی (STI) هستند.

چگونه جلوی گسترش زگیل تناسلی را بگیرید؟

چند کار وجود دارد که می توانید برای کمک به گسترش زگیل تناسلی به همسرتان انجام دهید:

در طول رابطه جنسی همیشه از کاندوم یا بند دندان استفاده کنید.

در صورت مشاهده زگیل از رابطه جنسی خودداری کنید.

قبل از شروع فعالیت جنسی به همسرتان بگویید که زگیل تناسلی دارید.

بیشتر بدانید : هر آنچه باید در مورد ایدز بدانید

تفاوت بین زگیل تناسلی و تبخال چیست؟

تبخال تناسلی (هرپس سیمپلکس نوع 2) شبیه زگیل تناسلی است زیرا هر دو نوع عفونت های مقاربتی هستند. با این حال، تبخال باعث ایجاد زخم و تاول های پر از مایع در اندام تناسلی شما می شود. این با زگیل ها متفاوت است، که برآمدگی های کوچکی هستند که معمولاً زخم های باز ایجاد نمی کنند. هر دو عفونت در طول رابطه جنسی واژینال و مقعدی پخش می شوند.

آیا داشتن زگیل تناسلی به معنای ابتلا به بیماری مقاربتی است؟

آره. تقریباً تمام موارد زگیل تناسلی توسط HPV ایجاد می شود که ویروسی است که از طریق تماس جنسی منتقل می شود.

سالانه هزاران نفر به زگیل تناسلی مبتلا می شوند و هزاران نفر دیگر نیز ویروسی دارند که باعث ایجاد آنها می شود. زگیل تناسلی ممکن است تا ماهها – گاهی سالها – پس از عفونت ظاهر نشود. هنگامی که متوجه شدید زگیل تناسلی و HPV دارید، باید این اطلاعات را با شریک جنسی خود به اشتراک بگذارید. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند پیشنهاداتی برای جلوگیری از گسترش این عفونت مقاربتی (STI) ارائه دهد. همچنین می توانید اقداماتی را برای کاهش خطر ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی انجام دهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *