آیا سطح تستوسترون خونتان پایین است؟  

آیا سطح تستوسترون خونتان پایین است؟  

علائم کمبود تستوسترون (کمبود) چیست؟

 

علائم کمبود تستوسترون هیپوگنادیسم اصطلاح پزشکی برای وضعیت مردانه ناشی از عدم تولید مقادیر کافی تستوسترون در بدن است. راههای افزایش تستوسترون در مردان اکثر مردم نمی دانند که علاوه بر میل جنسی، تستوسترون همچنین بر توده بدون چربی بدن، قدرت، تراکم استخوان، تمرکز ذهنی، خلق و خو، کاهش چربی و سایر عوامل ضروری در مردان و زنان تاثیر می گذارد.

برای خرید کمی لومینسانس و تجهیزات آزمایشگاه‌تان با متخصصان پادتن گستر تماس بگیرید. برای دیدن و خرید کیت الایزا می توانید به صفحه فروشگاه مربوطه مراجعه کنید 

شکایات رایج برای مردان مبتلا به هیپوگنادیسم عبارتند از: کاهش میل جنسی (لیبیدو)، اختلال نعوظ (نعوظ نرم تر یا نداشتن نعوظ)، افسردگی، انرژی و اشتهای کم، تغییر در ترکیب بدن (کاهش توده بدون چربی بدن و افزایش چربی شکمی)، قدرت کمتر. کاهش موهای بدن و صورت، تمرکز ذهنی کمتر و کاهش قد و پوکی استخوان (کاهش تراکم استخوان).

ساعت اوج ترشح هورمون تستوسترون یک لیست نشان می دهد که عادی سازی تستوسترون در افرادی که سطوح پایین تر از حد طبیعی دارند، مزایای چشمگیری دارد، از جمله افزایش میل جنسی، توده بدون چربی بدن، تراکم استخوان، قدرت، خلق و خو، انگیزه، تمرکز ذهنی و استقامت. با این حال، اگر نظارت مناسب، تنظیم دوز، و انتخاب مناسب گزینه جایگزینی تستوسترون انجام نشود، می‌توان این مزایا را پاک کرد.

کمی لومینسانس

مزایای عادی سازی تستوسترون

بازیابی میل جنسی

بهبود عملکرد نعوظ

بهبود خلق و خوی / حس خوب

افزایش توده بدون چربی بدن، قدرت و استقامت

بهبود تراکم استخوان

کاهش توده چربی

پادتن گستر ارائه دهنده انواع کیت های الایزا، کمی لومینسانس، کیت های ویتامین D3 و کیت های گاما از معتبرترین کیت ها و در کوتاه ترین زمان میباشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با متخصصان ما تماس بگیرید

تعیین اینکه آیا کمبود تستوسترون دارید

علائم کمبود تستوسترون علاوه بر آزمایش خون و معاینه فیزیکی، محققان دانشگاه سنت لوئیس ابزار غربالگری مختصری نیز برای کمک به تشخیص هیپوگنادیسم ایجاد کرده اند. معروف به پرسشنامه کمبود آندروژن در مردان سالخورده (ADAM):

آیا کاهش میل جنسی دارید؟

آیا کمبود انرژی دارید؟

آیا کاهش قدرت و استقامت را تجربه کرده اید؟

آیا احساس کوتاهی می کنید؟ آیا قد خود را از دست داده اید؟ (تراکم استخوان کمتر می تواند اندازه را کاهش دهد.)

آیا متوجه کاهش لذت از زندگی شده اید؟

آیا شما غمگین و بدخلق هستید؟

آیا نعوظ شما کمتر قوی است یا از بین رفته است؟

آیا حفظ نعوظ در طول رابطه جنسی چالش برانگیز تر بوده است؟

آیا بعد از شام به خواب می روید؟

آیا اخیراً عملکرد کاری شما بدتر شده است؟

سوالات دیگری که معمولاً توسط پزشکان پرسیده نمی شود، اما به نظر من مهم هستند، عبارتند از:

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید کمی لومینسانس با متخصصان پادتن گستر تماس بگیرید

آیا با اطرافیان خود رابطه خوبی دارید؟

  • آیا می توانید وقتی کسی با شما صحبت می کند توجه کنید؟ • آیا عاشق معشوق یا شریک زندگی خود هستید؟

آیا می توانید وقتی کسی با شما صحبت می کند توجه کنید؟

بسیاری از مشکلات ذکر شده در بالا می توانند ناشی از بسیاری از مسائل دیگر غیر مرتبط با تستوسترون پایین باشند. افسردگی، اضطراب، استرس، داروها و اختلالات خواب می توانند باعث ایجاد 9 مورد از این ده علامت شوند (کاهش قد تنها موردی است که به از دست دادن استخوان یا جراحی کمر مرتبط نیست). این پرسشنامه یک پیش‌بینی‌کننده کامل تستوسترون پایین نیست و نباید جایگزین آزمایش‌های سطح تستوسترون خون شود.

کیت های ویتامین D3

مزیت این پرسشنامه این است که ممکن است برخی از مردان را تشویق کند که به دنبال مشاوره پزشکی باشند. سپس آنها می توانند تستوسترون خود را بررسی کنند و یک معاینه فیزیکی برای کمک به تعیین اینکه آیا واقعاً هیپوگنادال هستند یا خیر.

علل کمبود تستوسترون

هیپوگنادیسم زمانی ایجاد می شود که بیضه ها نتوانند سطح طبیعی تستوسترون را تولید کنند. سطح تستوسترون در یک نوع هیپوگنادیسم پایین است، در حالی که LH و FSH افزایش می یابد. در مورد دیگر، ترشح کافی LH و FSH لازم نیست تا به بیضه ها بگوید که تستوسترون مورد نیاز را تولید کنند.

برخی از داروهای رایج مانند Megace (یک محرک اشتها)، Nizoral (یک عامل ضد قارچ)، پردنیزون (یک کورتیکواستروئید ضدالتهابی) و تاگامت (یک آنتی اسید) نیز می توانند تولید تستوسترون را کاهش دهند. بیماری و افزایش سن می تواند باعث کاهش تستوسترون و افزایش گلوبولین اتصال دهنده به هورمون جنسی (SHBG) شود. علاوه بر این، سطح بالای هورمون پرولاکتین ممکن است نشان دهنده وجود تومور هیپوفیز باشد که باعث کاهش تولید تستوسترون می شود.

علائم کمبود تستوسترون ضروری است که پزشک هورمون ها را در آبشار HPGA اندازه گیری کند تا تشخیص دهد که شما چه نوع هیپوگنادیسمی دارید. شایع ترین نوع هیپوگنادیسم، تستوسترون پایین را با سطوح FSH و LH طبیعی یا بالا نشان می دهد، که نشان می دهد بیضه های شما به سیگنال های LH و FSH پاسخ نمی دهند. این همان چیزی است که هیپوگنادیسم اولیه نامیده می شود.

دلایل متعددی وجود دارد که سطح تستوسترون ممکن است پایین باشد:

SHBG باعث اتصال بیش از حد تستوسترون آزاد می شود. این امر به ویژه در صورتی آشکار می شود که سطح تستوسترون کل یک مرد در محدوده مرجع بالا باشد، اما سطح تستوسترون آزاد (غیر محدود) او پایین باشد. همانطور که قبلا ذکر شد، افزایش سن و بیماری باعث افزایش SHBG می شود.

غده هیپوفیز که تولید تستوسترون را از طریق تولید LH کنترل می کند، LH کافی برای تحریک تولید تستوسترون توسط بیضه ها ترشح نمی کند. در این مورد، تستوسترون تام پایین خواهد بود.

هیپوتالاموس به درستی کار نمی کند. سطوح LH کمتر از دو نانوگرم در میلی لیتر نشان دهنده وجود ضایعه در این قسمت از HPGA است.

با وجود LH کافی، بیضه ها توانایی خود را برای تولید تستوسترون از دست داده اند. در این مورد، سطح LH با وجود سطح پایین تستوسترون، بالا (بیشتر از ده نانوگرم در میلی لیتر) خواهد بود.

سطح دهیدرواپی آندروسترون (DHEA) به طور غیر طبیعی پایین است. علائم کمبود تستوسترون DHEA هورمونی است که توسط غدد فوق کلیوی تولید می شود و فواید زیادی مانند تستوسترون دارد. همچنین پیش ساز تستوسترون در زنان است.

بیماری یا عفونت.

علائم کمبود تستوسترون داروهای خیابانی، داروهای تجویزی یا بدون نسخه (در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد)

خطای آزمایشگاه

سطوح بالای پرولاکتین ممکن است نشان‌دهنده وجود تومور هیپوفیز باشد که تولید هورمون‌هایی را که به بیضه‌ها می‌گویند تستوسترون تولید می‌کنند، مختل می‌کند (شرایط نادر اما قابل ذکر است!)

نقص در ژن هایی که بر تولید LH و FSH تاثیر می گذارد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *